dune

daenerys targaryen
3 kasım 2023'de part 2 geliyor :) kitabını yorgun olamama rağmen 2 günde bitirmiştim. türü bilimkurgu olsa da daha önce felsefe, din ve aksiyonun bu kadar iç içe olduğu başka bir kitap okumamıştım. bu şekilde olan okuduğum diğer kitap da dune sapkınları :)
sıcak bir yaz günü bu kitabı okumanızı sonrasında da 2021'de çıkan filmi ve bu çıkacak olan filmi izlemenizi öneririm. bir ara buraya spoilerlı uzun bir yazı yazacağım hatta her kitap için de yazabilirim.
mehlika
adını ilk kez barış özcandan duymuştum.

gelmiş geçmiş en iyi film olarak bahsediliyordu. geçen sene izlediğimde imdb puanı 9.1'di, şimdi baktım, 8 olmuş.

beklentim çok yükseltildiği için izlerken hayal kırıklığına uğramadım, desem yalan olur.

bana göre Film çok durağan ve -başıma bir iş gelmeyecekse- türünün diğer örnekleri yanında sıradandı. Ama her ne kadar beğenmesemde pes etmedim, anlamaya çalıştım. "bu kadar seviliyorsa mutlaka bir hikmeti olmalıdır." ve "bu kadar insan yanılmış olamaz." diyerek neden bu kadar sevildiğini anlamaya, araştırmaya başladım.
ve öğrendim.

kitabını okumadan direkt filmini izlediğim için evrenler arası anlam derinliğini kavrayamamışım. filmde süreden dolayı bazı olayların sebepleri tam olarak açıklanamadığından mantıksız gelmişti. bu yüzden fanlarının duyduğu heyacanı ve beğeniyi hissedememişim.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol