halkın tıp eğitimini bilmemesi

selektor yapan yildiz
Gözlemlediğim durum. Bunu da misafirliğe gelenlerden ya da gittiğimiz yerlerde sürekli sen şimdi ne üzerine okuyorsun, bölüm seçtin mi, ne doktoru olacaksın bitirince? Gibi sorular gelmesinden anlıyorum.

Şimdi amacım küçümsemek ya da neden bilmiyorlar diye kızmak değil Gördüğüm bir durumu ortaya koymak. Bence bu durum uzmanlık gerektiren işlemlerin öneminin kavranmasını azaltıyor olabilir. Yani bazı insanlar bir onkoloji uzmanının 6 yıl okuyup direkt o şekilde göreve başladığını sanıyor olabilirler. Bu şekilde uzmanlık dallarının öneminin de yeterince anlaşılamamış olması olası. "Doktor yok." Denince "nasıl yok!" Sorusunu getiren etmenlerden biri bu olabilir.

"Bir çözüm önerin var mı?" Derseniz, yok. Yani etrafa "uzmanlık en az 10 sene haberiniz olsun." Diye pankart asamayız. Belki belirli platformlarda(medya...vs) bu durum anlatılabilir ama nasıl olur bilmiyorum.

ruhsuz
Özür dileyerek anlatınca da anlamaması şeklinde artırıyorum.
Çevremdeki 30 yaşına bile gelmemiş insanlara anlattim ancak yine de bir profesör vizitinin neden 500 lira olduğunu sorguluyor(ya gidiyoruz doktora yarım saat 45 dk sürüyor. Sanki ne yapıyor anlamıyorum ama 500 lira alıyor dedi bilge gelinimiz:)]ama düğün için 1000 liralık elbisenin neden o fiyat olduğunu,bir çocuk maşasının kuaförde neden 80 lira olduğunu(küçük bir ilçenin köhne bir kuaför salonu idi) sorgulamıyor. O meşhur tweetleri bizatihi yaşadım.
2
shogun shogun
Hiçbir okul okumayan 25 yaşındaki oto ekspertizi 20 dk incelemeye 1000 TL alıyor böylelerine senin canın araba kaportasından daha mı değersiz diyorum :)
ruhsuz ruhsuz
Gerçekten çok korkunç zihniyetler var..
longislandmedyumu
- ne olcan sen şimdi?
+ doktor?
- yok yok onu biliyorum da... ne doktoru?
+ ona daha karar vermedim
- siz bu 6 senede seçmiyo musunuz onu?
+ uzmanlığı sonradan seçip 4-5 sene falan bi de uzmanlık okuyoruz
- heee... siz bi 10 sene okuyosunuz yaaani...
+ daha bunun doçentliği var profesörlüğü var
- yok yok. Ömür boyu okuyacak mısın? Boş ver sen evlen
+ 🙉
kizilotesi yaralimuzesi
Her seferinde cevap vermeme rağmen sen tıpı bitirince doktor mu olacaksın hemşire mi diye soruyor biri, ısrarla:)
1
moonlight moonlight
Sen ne doktoru olacaksını anlarım da bu kadar da bilmemezlik olmaz be :)

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol