the banshees of inisherin

mandalinasoydumbasucumakoydum
Son zamanlarda izlediklerim içerisinde beni en çok etkilemiş olan film. Sözlükte bir başlığı hak ettiğini düşündüm.

2022 yapımı İrlandalı yönetmen Martin McDonagh filmi. İçerisinde yer yer komedi unsurları barındırsa da filmin genel havası dram olduğu için ben de o havada izledim. Film, çok yakın iki arkadaşın arkadaşlığının aniden sebepsizce (!) bitmesi ve sonrasında gelişen üzücü olayları anlatıyor.

Film boyunca dürtüsel olarak karakterleri haklı/haksız olarak kategorize etmeye çalıştım. Neyse ki mantıksal bi şekilde ele aldığımda filmdeki herkesi haklı buldum. Yine de bu, filmdeki “o” kişiye sövmeme engel olmadı. Sinirlenmemek elde değil. Her neyse kim haklı kim haksız veya haklı haksız var mı bunu size bırakıyorum. İzleyeceklere keyifli seyirler :)

Edit: imla
deli dumrul
Balon olduğunu düşündüğüm film. Övdüler izledim. Bir tek hanım kızımızı seven çocuğun aşkını ilan ettiği sahne özeli ile kapıya fırlatılan uzuvlar perfect. Kalanı benim için irlanda manzaralarından ibaret. Galiba beğenmeme sebebim filmi izlerken bana izlediğimin bir film olduğunu unutturamaması, konuları içselleştirememek. Yoksa bir insanın artık arkadaşıyla sürekli boş muhabbet yapıp aynı şeylerin tekrarlanmasından sıkılması, biraz elle tutulur şeylerle uğraşma isteğiyle arkadaşlığını bitirme sebebi gayet makul konu bir film için. Film oscar'dan da boş döndü zaten bilemiyorum altan şahsi düşünce
1
water water
spoiler kutucuklarını kullanmanız herkesin faydasına olur sn. deli dumrul :))
daenerys targaryen
bunu sinemada izledim, izlemez olaydım. verdiğim paraya acıyorum. the whale varken buna gittim. (spoiler kutucuğu eklemiyorum fragmandan da anlaşılıyor.) koca bir film irlandanın güzel gri manzarasının üzerine diyalogumsulardan oluşuyor. oscarda ödül alamaması ise ödül dağıtım komitesinin en azından grammyler kadar boş olmadığını gösteriyor.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol