türkiye'de kibarlığın eziklik olarak görülmesi

poyrazkarayel
Adım başı aşağılık kompleksine sahip bireyimsi barındıran ülkemde maalesef görülen durum. bu tip insanlarla hemen hemen her yerde karşılaşabilirsiniz. Mesela markette bir ürünün olup olmadığını sordunuz.

- pardon, krep tavası kaldı mı elinizde acaba ?
+ Yoook.

Ama gidip şöyle derseniz :

- ya bugün tava mı ne gelmiş bulamadım nerde bu?
+ Efendim şu bakliyat reyonun hemen arkasında.

Her an ya her an karşılaşabilirsiniz. Mağazaya gittiniz baktı siz çok kibarsınız hemen senli benli yılışık konuşurlar ama biraz odun olsanız aman efendim aman paşam. Yahu seni insan yerine koyup sanki Avrupada yaşıyormuşsun gibi muamele gösteriyoruz tepemize binmeye çalışıyorsun. Bu gibi medeniyetsizliğin beşiği ülkelerde, yerine göre hayvan gibi davranacaksınız ki neticede üzülen siz olmayın.

Edit: sadece çalışanlar üzerinden değil genel insan skalası kastedilmiştir. Örnekler kendi yaşadıklarımdır. Saygılar.
selektor yapan yildiz
Biraz ataerkillik ve sosyoekonomik düzeyle alakası var bence.

Çevreyle konuşunca böyle yumruğunu masaya vuran, sözünü geçiren, sert kişiler örnek olarak gösterilir. Bu özellikler saygınlık için önemli oluyor. Öyle olmayınca bazı insanların gözünde saygı da azalıyor.

Ekonomik olarak refaha ulaşmış ve belli bir düzeyde eğitim görmüş, kendini geliştirmiş kişiler ise böyle şeylere gerek olmadığını anlıyor (sonradan görmeler ise pek anlayamıyorlar diye seziyorum). Bu düzeye ulaşan biri sorunlarını kavga ile, kaos ile çözmeye çalışmaz çünkü zaten kendini net bir şekilde ifade edebilir. Ancak elbette ki ülkemizde her zaman durum böyle olmaz, üstte belirttiğim sebepten dolayı biraz ağırlık koymak gerekebilir.

Tanım: aslında standart olması gereken şeyin zayıflık olarak görülmesi durumu.
clarice starling
Medeniyetsizliğin göstergesidir, hayal kırıklığıdır, insanlardan nefret ediyor olmamın en büyük nedenlerinden biridir, huzursuz edicidir, benim için kanayan bir yaradır, içimden de olsa çizgimi bozmama sebep olan şeylerden biridir. Üzülerek söylüyorum ki ülkemizdeki İnsanların çoğuna saygılı ve kibar davrandığınızda karşılığında size saygısızlık yaparlar. Ülkemizin insanları kendilerine nazik davranan, kolaylık sağlamaya çalışan, anlayışlı, çözüm odaklı insanlara saygı duymazlar. Alttan almayı, sakin olmayı, dinlemeyi, kırmamayı eziklik olarak görürler. Anlayışlı, kibar, sabırlı davrandıkça tepenize çıkarlar. Ama tabiri caizse kendilerine "köpek çeken", bağıran çağıran, anlayışsız, sabırsız, saygısız, kaba insanlara saygıda kusur etmezler. Çok yazık. Saygı görmek için saygısız, kaba, anlayışsız olmak gerekiyor herhalde. Birçoğunun anladığı dil bu ne yazık ki. Peki bu dilden anlıyorlar diye bu dilde mi konuşacağız? Hayır. Öyle yaparsak ne farkımız kalır? İnadına nazik olmak lazım. Tabi sınırlarımızı, mesafemizi korumayı bilerek. Yani herkese karşı kibar olmak ama insanların bizi ezik olarak görüp saygısızlık yapmalarına müsaade de etmemek lazım. Yani nazik olacağız diye Medeniyetsiz sürüsüne kendimizi ezdirecek de değiliz. :(

1
clarice starling clarice starling
Gece gece sinirlendim :/
ileleualatyr
Böyle görüldüğünüz yetmiyor bir de sizi keriz belliyorlar. Bir ustaya kibarlıkla iş yaptırmak, o işi zamanında bitirmesini sağlamak o kadar zor ki. illa emir verecek birini istiyorlar.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol