fizyoloji

inthebleakmidwinter
Fizyolojide olay ne ezber yapmak ne de hikayeleştirmek. Önemli olan, mantığını kendin anlayacağın şekilde ifade edebilmekten geçiyor. Bunu yazarak da yapabilirsiniz, özetleyerek de, tablolaştırarak da. Ya da sadece seri tekrar atarak. Herkesin kendine göre bir çalışması var neticede.

Fizyoloji komite geçmek için çalışılacak bir ders değil. Anatomi ve histoloji belki öyle geçiştirilebilir ancak fizyoloji özellikle satjlarda ve sonrasında var. Nitekim satjların temelinin patofizyolojiden geçtiğini varsayarsak dönem 2'de fizyoloji, dönem 3'te patoloji yedire yedire çalışılması gereken dersler.

Çalışmak için çalışmayın, ezberlemeyin ya da romantize etmeyin. Mümkün olduğunca çok tekrar atın ve ister kafanızda ister kağıtta anladıklarınızı ifade edin. Ya da kamera karşısında anlatıp videoya alıp ertesi günler de o videoyu izleyebilirsiniz.

Anladığınızı kendinize ifade edecek noktaya geldiğiniz sürece hangisini yaptığınızın bir anlamı yok yani.

Şu da var ki, fizyoloji bir masabaşı dersi de değil. Gündelik rutinde çalıştıklarınızı tekrar etmek ya da içinizden kendinize küçük küçük anlatmak da çok faydalı. Sadece masada çalışayım, kitabı notu kapatınca kafamdan da kapatayım demeyin, derim.
sokratesla
bihter ziyagil'in de dediği gibi:
“hiç görmemiş olmak isterdim bunu, tüm hayatım boyunca nefret ve acıyla hatırlayacağım.”
schlimazl
Tus çalışanlar veya çalışmaya çalışanlar için bence en kolay ders. Zevkli. Mantığı var. Nankör de değil. Her yerde işine yarar. E daha ne istiyorsunuz.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol