halil cibran

lavinia
Hakkında çok şey söylemek istediğim ancak ne söylersem söyleyeyim onun benim için yerini anlatmayacağım değerli bir ressam, şair ve filozof. Her lafı mi yüreğime dokunur...
Meczup'tan gökbilimci yazısını çok severim.
"Arkadaşım ve ben, tapınağın gölgesinde yalnız başına oturan kör bir adam gördük. Arkadaşım: ''Diyarımızdaki en bilge adama dikkatle bak'' dedi.

Sonra arkadaşımı bırakıp kör adama yanaştım ve ona selam verdim. Ve sohbet ettik.

Bir süre sonra: “Sorduğum için affet; ama ne zamandan beri körsün? '' dedim.

''Doğduğumdan beri'' dedi.

''Hangi bilgelik yolunu takip ediyorsun?'' dedim.

''Ben bir astronomum'' dedi.

Sonra elini göğsüne koydu ve: “Tüm bu güneşleri, ayları ve yıldızları izliyorum” dedi"
2
mdblue mdblue
Ne muazzam 🥺
lavinia lavinia
❤️
nagareboshi9
Lübnan asıllıdır, orta doğunun güzel tarafıdır.
“Ağaçlar yeryüzünün gökkubbeye yazdığı şiirlerdir.
Ama biz onları devirir ve boşluğumuzu kaydedebilmek için kağıda dönüştürürüz.” der.
(Trees are poems the earth writes upon the sky,
We fell them down and turn them into paper,
That we may record our emptiness.)
2
mdblue mdblue
Ne muazzam bi yaklaşım. Kendisine hayran olmamak mümkün değil.
nagareboshi9 nagareboshi9
teşekkürler mdblue, gerçekten öyle.
moonlight
Ermiş adlı kitabıyla beni derin düşüncelere daldıran yazar... 2alıntı ekleyeyim, öyle bir kitaptı ki her bir cümlesinin altını çizmişim :)

Malınızdan mülkünüzden verdiğinizde pek fazla bir şey vermiş sayılmazsınız. Gerçekten vermek kendinden vermektir.


Aşka Dair
Sonra El Mitra, bize Aşktan Söz Et, dedi. El Mustafa da başını kaldırdı, halka baktı ve o anda halkın üzerine bir sükünet çöktü. El Mustafa gür bir sesle dedi ki: Aşk sizi çağırdığı zaman, onu izleyin… Yolları zorlu ve dik olsa da.
Kanatları sizi sardığı zaman, ona teslim olun. Tüyleri arasına gizlenmiş kılıç sizi yaralayacak olsa da. Hem aşk sizinle konuştuğu zaman, ona inanın. Bahçeyi tarumar eden kuzey rüzgâri gibi darmadağın etse de düşlerinizin sesiyle.
Çünkü aşk taçlandırdığı gibi çarmıha da gerer sizi.
Hem besler, büyütür hem de budar sizi.
Yücelerinize tırmanıp, okşar sever güneşte titreyen en körpe dallarınızı. Derken inip köklerinize, sarsar toprağa sıkı sıkıya tutunuşlarını.
Mısır demetleri gibi derer sizi aşk. Harman yerir de dövüp çırılçıplak bırakır. Kabuklarınızı elemek için kalburdan geçirir. Apak edinceye kadar öğütür sizi. Yumuşayana kadar yoğurur; sonra da atar kutsal ateşe, Tanrı'nın kutsal şölenine kutsal ekmek olasınız diye.
Aşk bütün bunları, yüreğinizin sırlarına ermeniz bu bilgiyle Hayat'ın yüreğinin bir parçası olabilmeniz için yapacaktır.
...
lavinia
Açın bu üstümdeki beyaz kefeni, beni yasemin ve zambak yapraklarıyla giydirin; çıkarın bedenimi bu fildişi tabuttan ve bırakın portakal çiçeklerinden yastıkların üstüne dinlensin. Ağıt yakmayın ardımdan, fakat neşeli gençlik şarkıları söyleyin; gözyaşları akıtmayın üstüme, hasattan ve üzüm cenderesinden ezgiler söyleyin; ah etmeyin ıstırabınızdan, onun yerine yüzüme aşkın ve sevincin simgelerini çizin parmaklarınızla. Sakinliğin havasını dağıtmayın lakırdı ederek ve ağır yakarak, bırakın kalpleriniz beninle sonsuz yaşamın şarkısını söylesin; ardımdan siyah esvaplarınızla matem tutmayın, rengârenk giyinin ve bayram edin benimle; gidişimden bahsetmeyin iç çekişlerle; gözlerinizi kapatın, ebediyen göreceksiniz beni.
poyrazkarayel
şafak vakti kanatlanmiş bir yürekle uyanmak ve minnet duymak yine aşkla dolu yeni güne ; öğleyin dinlenmek ve aşkın vecdini düşünmek derin derin; akşamleyin eve şükranla dolup taşarak dönmek;

sonra da uyumak yüreğinizde sevgiliye bir dua ve dudaklarınızda bir övgü şarkısıyla..

aşka dair - ermiş

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol