tıp sıralamalarının 30k olması

objector
Yetmez 100k olsun. Gözle görülür seviyede doktor kalitesi düşerse belki insanlar akıllanırlar ve sağlığın çocuk oyuncağı olmadığını anlarlar.

Tıp ya da başka bir bölümün sıralamalarının yükselmesi, puanlarının düşmesine sadece ama sadece yks puanım boşa gitmesin diye tercih yapanlar, bir bölüm popüler diye onu tercih edenler üzülür. Bir mesleğe gösterilen talep farklı zaman dilimlerinde değişebilir. 1990'lı yıllarda mühendislik daha çok tercih edilirken 2000'lerde tıp daha iyi dereceye sahip öğrencileri bünyesine kattı. Ne yaptığını bilen, gelecek hedeflerini belirleyen bir kişi için bunların anlam ifade etmemesi lazım. İsterse 200k ile kapatsın, tıp yine tıptır.
moonlight
Sağlıkta şiddet olaylarının da büyük payı var diye düşünmekteyim. Takip ettiğim tüm doktorların, tıp mensuplarının hikayesinde, paylaşımında mutlaka bu konuyu görüyorum. Şiddetin bu kadar kolay olmasına ve buna rağmen önlemler alınmamasına olan isyan çok haklı ve insanın motivasyonunu kırıyor zaman zaman. tercih yaparken tıpla başka bir şey arasında kalanlar mutlaka bu eksiyi göz önünde bulunduruyorlardır.
shogun
Dünyanın en güzel mesleği olmasına rağmen Türkiye'de tıp okumak 100k sıralamayı bile haketmiyor bu haliyle.Şu şartlarda hala yazanların çoğu da ya garanti meslek diye yazıyordur ya da olayları henüz toz pembe görüyordur.
armut
Hekimlerin başarı, çalışkanlık, zeka gibi faktörler nedeniyle belirli bir kesimden çıkması gerektiğini düşünüyorum. Fakat sırf zeki olduğu için hiçbir genç bunun stresini ve acısını çekmek zorunda değil. Yeni nesil bu durumun farkına varmış. Güzel bir üniversiteden alınmış 4 senelik mühendislik diplomaları ile dünyanın her yerinde çalışabileceklerini fark ettiler. Oysa tıp fakültesi diplomalarıyla dünyaya açılmak da türkiye'de kalmak da meşakkatli bir süreçten geçiyor. Hayat kısa. Tıp okumak için çok kısa. Yaşadığımız kadarı bize kalıyor. Yaşamaya da zaman ayırabilmemiz gerekiyor.
1
armut armut
Asistanlık sürecine şahit olduktan sonra 20li yaşlarımızın tamamını bu sürece adamının fazla büyük bir fedakarlık olduğunu düşünüyorum
lospolloshermanos
İtibar mı kaybettik, kesinlikle hayır.
Karşılık mı alamıyoruz, tabii ki de hayır.
Kovuluyor muyuz, sıkıntı değil bir özür yeter zaten.
Çalışma şartları mı zor, daha zorları da var.
Öldürülüyor muyuz, yok daha neler.
Soran olursa kontenjanlar artırıldı der geçeriz…

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol