yüksek faizin zararları

selektor yapan yildiz
Burada entry vardı, tam ben yorum yazarken gitti. Ben çok da ileri gidecek bir şey yazmadan devam ettirmeye çalışayım.

Ülkeye yabancı yatırımcıyı çekmemiz gerekiyor gibi görünüyor. Belki faizdeki yükseklik bununla bağlantılı olabilir. Döviz girmesi önemli bir olay.

Ancak buradan faiz yüksek olsun istiyorum gibi bir şey çıkmasın, yanlış anlaşılmak istemem. Keşke %0-1 gibi çok düşük seviyelerde olsa da bunları tartışmıyor olsak. Yani benim de hoşuma gitmiyor yüksek olması.

Kısaca zor konu deyip bitireceğim.

Tanım: ev ve araba alımını etkileyebilecek olan durum.
3
ruhdoc ruhdoc
Peki burada sorun ne?
Yabancı yatırımcı çekmeyi geçtik olanda gidiyor neden? Bu gibi soruların cevabı basit aslında. Ama düzeltmek için ciddi yol alınması lazım. Yabancı yatırımcının gelmek ve kalmak için güvenceye ihtiyacı var. Bu güvence de oturmuş ve eğip bükmeye çok açık olmayan hukuk ile olur. Maalesef ki günlük hayat gösteriyor ki bu hukuk yok. Teknik olarak yabancı yatırımcı içinde güven zemini yok.
selektor yapan yildiz selektor yapan yildiz
O konuda size katılıyorum
ruhdoc ruhdoc
Üzücü gerçeklerimiz...
deli dumrul
Hiçbir faydası olmayan şeydir. Zararı faydasından çoktur. İnsanların kredi çekmesini, yatırım yapmasını engeller. Devlete borç demektir. her zaman devlet bütçesinde çok büyük bir yer kaplamıştır ve halk da bu borcu kapatmakla yükümlü olmuştur.

Eğer halk düşük faizden parayı alıp tüketime harcarsa ülkeye düşük faizin hiçbir kârı olmaz. Ama çektiği krediyi yatırıma üretime harcarsa işte o zaman düşük faiz işe yarar.

Düşük faizde halkın kredi talebi fazla olacağından banka talebe yetişmek için parayı fazla basma ihtiyacı duyar. Paraya ulaşım kolaylaşır ve paranın gerçek değeri düşer. (bkz: dolar kuru)

sıkıntı işte burada başlar. Düşük faizde paraya ulaşım kolay olduğundan bazı şeylerin fiyatları artmaya başlar. Çünkü 3-5 yıl önceki paraya ulaşmakla günümüzde ulaşma zorluğu değişmiştir. (Piyasada paranın fazlalığı artmıştır) buna günümüzde enflasyon deniliyor biliyorsunuz ki.

Yüksek faizde ise halkın paraya ulaşması zorlaşır. Banka para basma ihtiyacı hissetmez. Halk kredi çekemez sermaye bulamaz. Paranın değeri korunur. Paranın değeri korunur ama olan şudur. Borcu olan fabrika faizin altında ezilir batar, fabrika kuracak hüseyin abi para bulamaz fabrikayı açamaz.

Görünen o ki dostlar işte bu kur-faiz-enflasyon üçlemesi sıkıntılıdır.

Düşük faizde ekmek bulabilirsin ama her gün zamlanır bu ekmek.

Yüksek faizde o ekmeği satacak fırın bulunmaz.

Umarım bazı şeyleri sitedeki kurallar çerçevesinde anlatabilmişimdir. .

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol