çaresiz hissedilen anlar

highwaytohell
diş muayenesi sırasında doktorun sana bir şeyler sorması.cevap vermeye çalışırken ağızdan tuhaf sesler çıkması.kapanış..
red
sınavın son 10 dakikası, boş sorular ve ben göz göze.. başka herhangi yerde bu kadar çaresiz hissetmedim henüz.
clarice starling
sözlü sınav deneyimimin çok çok az olmasına rağmen "sözlü sınav" diye cevaplandırabileceğim başlık. cevabını bilmediğin bir soru soruluyor ve karşındaki hoca bir şeyler söylemeni bekliyor. "bilmiyorum hocam, bunu geçsek olmaz mı?" diyemiyorsun. yazılı sınavdaki gibi boş bırakıp veya herhangi bir şıkkı işaretleyip geçemiyorsun. ya da mesela yazılı sınavı iyi yapamadığında sadece düşük not alıyorsun ama sözlüde azar işitme riskin de var.
bir sürü şey çalışmışsın mesela ama hoca gidiyor, senin iyi çalışmadığın yerden soruyor. "hocam ben şunlara iyi çalışmıştım, ordan sorsanız.." diyesin gelse de diyemiyorsun. yazılı sınavda neredeyse her konudan soru geliyor soru sayısı fazla olduğu için ama sözlüde sadece iki üç soru soruluyor. şansına ne çıkarsa artık. yani bilmediklerini bildiklerinle telafi etme şansın çok düşük.
cevabını bildiğin bir şey soruluyor, sen cevap verdikçe hoca daha da detaya inip başka şeyler soruyor. doğru mu cevaplıyorsun, yanlış mı cevaplıyorsun ondan bile emin olamıyorsun çünkü hoca ona da bir tepki vermeyebiliyor. zaten streslisin, hocaların karşısında iyice geriliyorsun, koşarak uzaklaşasın geliyor ama yapacak bir şeyin yok. kısacası elinden hiçbir şey gelmiyor. söz konusu çaresizlikse daha ne olsun...
kaira
Annemin testinin covid pozitif çıkması ve onu takip eden iki hafta. İlk defa dünyadaki varlık amacımı sorguladım ve kendimi yetersiz hissettim. Dünyada cehennemi yaşamak derler ya, öyle bir şey..
mdblue
Ben çok net bir çaresizliğimi ilk anatomi dersine girdiğimde hissetmiştim.
Komiteden sonraki 1-2 hafta bomboş dinlenen biriydim. Komite bitmiş sabahındaki derse çalışıp gelen insanlar vardı. Ben de dinliyorum hocayı. İlk 2 sınıfta neredeyse her derse katılıyordum. (Evet pişman değilim. Sonra çok özledim.)
Yok buradan eklem yapar, yok 7 eklem yeri var. Bu bunla uyuşur filan. O an dedim ki ben bu dersten hayatta geçemem. Hoca ne diyor anlamıyordum bile. Sonra nöro geldi geçti, nice yapamam dediğim konunun üstüne yenileri eklendi. Ama pes etmeyin er ya da geç hepsi üzerine bir fikriniz oluyor. Sadece biraz zaman geçmesi lazım bilgilerin kalıcı belleğe atılabilmesi için.
Önce Allah'a sonra da gösterdiğiniz çabaya güvenin. Olmasa da vardır zaten bir hayır. ;) eveet yarın dahiliye sözlüsüne giriyorum. Bol dua bekliyorum hepinizden. 🤲🏻
(bkz: #10621)
2
objector objector
başarılar sözlüde. iyi geçeceğinden şüphem yok.
mdblue mdblue
İnşallah çok teşekkür ederim sayın objector ;)
limon
Çaresizlik denince aklıma hep bu satırlar gelir:

Oysa kahve içmişliğimiz de vardı:"Bu ne hatır gönül bilmezlik ..." diyemedim.

2
lavinia lavinia
Off sayın limon derdiniz ne çok ben üzülüyorum
limon limon
:)) dertten değil bunlar üzülmeyin sayın lavinia
armut
Hiç beklemediğim anlarda birilerinin ısrarla neden iyi olmadığımı sorması. Mutsuzluklar, paylaşan kişi paylaşmak istediği anda azalır. Ağızdan lafı zorla çekerek çareyi değil çaresizlikleri göstermiş olursunuz.
moonlight
Sevdiğin biri üzgündür, yorgundur, kırgındır. Anlatır sana uzun uzun, yardım ister gibi bakar gözlerine. Dinlersin, anlarsın, hüznünü derinden hissedersin ama ağzından iki kelime çıkmaz. O anki sessizlik, beni çok çaresiz hissettirir. Bir şey söylesen söylersin ama ne söylesen boştur o an. O an ruhlar konuşur, gözler konuşur ama dilden çıkmaz iki kelam. Mahcup hissedersin...


neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol