house of the dragon

daenerys targaryen
bugün yayınlanan ilk bölümüyle seyircisine merhaba demiş, ortalamanın üstünde bir başlangıç yapmıştır. sakince karakterleri tanıtırken bir taraftan da hırsın insanı ne kadar ileri götürebileceğini gösterdiler.

leavesfromthevine
Ortalık alev alsın dracarys ulan!!!
Çok özlemişim bu evreni izlemeyi merakla bekliyorum son 3-4 aydır heves duyabildiğim heyecanlanabildiğim tek şey oldu nerdeyse.

Viserys'in tipini hiç beğenmedim. Oyuncu bence iyi ama sakallarının tamamen saçıyla aynı renk olmaması sinir bozucu geliyor izlerken.
Edit: düşününce sadeve tipini değil hiçbir şeyini beğenmedim izlemekten zevk almadığım sahnelerin içinde hep o var. Ama dediğim gibi oyuncuyla alakalı değil bence bu. Karakterle ilgili.
leavesfromthevine
Alicent Hightower ile evlenmek mi..? Evet zaten beklediğim bir hareketti ama yine de kraldan bu kadar mantıksız bir tavır... Bilemiyorum. Ayrıca ben mi yanlış anladım yoksa otto hightower zaten bunun mu peşindeydi???
Bir de rhaenrya ve daemon arasında da bir şeyler olacak gibi duruyor. aslında biraz araştırsam kesin spoilerını yerim ama yapmıyım bence. Ama an itibariyle tarafım daemon'dur.
Bir de şu sahnenin güzelliği:


3
daenerys targaryen daenerys targaryen
hotd ilk iki bölümden spoiler içerir***
otto ilk bölümde annennin elbiselerini giyip kralın yanına git onu teselli et, ikinci bölümde ise otto'nun alicent'a bugün kralın yanına gidiyor musun? sorusuna alicent'ın sen istersen evet cevabını vermesinden yola çıkarak otto alicent ile kralın arasını yapmaya çalışıyordu sonucunu çıkarabiliriz bence ayrıca sn yazar aklınıza takılan kısımları sakın googlelamayın ben ettim siz etmeyin
leavesfromthevine leavesfromthevine
Ay sn khaleesim ben o hataya düştüm ama zaten tahmin ettiğim bir şey olduğu için çok da üzülmedim
daenerys targaryen daenerys targaryen
aman ileri görüşlü olmanın laneti :(
daenerys targaryen
ikinci bölümle alakalı küçük spoiler içerir
6 ay sonrasına atladığımız ikinci bölümde daha az olay daha çok politika saman altından su yürütme gördük. rhaeynyra yumurta meselesini çözdüğünde otto'nun bu kız ileride başıma bela olacak bakışı bölümde en çok hoşuma giden detaydı.
bir diğer hoşuma giden şey ise intro. westeros haritası yerine hükümdarların kan bağıyla bağlı olması hoşuma gitti bazıları şarkının aynı olması olmamış diyor bu konuda tamamen nötrüm.

1
leavesfromthevine leavesfromthevine
SPOİLER OLABİLİR
Müzikleri got'a dair en sevilen detaylardan biriydi bu dizide de kullanılması hoşuma gitti benim tüyler diken diken...
leavesfromthevine
1x3
Bence dizi baya iyi ilerliyor. Henüz alicent sinsi yüzünü göstermedi ve taht oyunlarını oynamıyor gibi gözükse de viserys'i stepstones'a yardım göndermesini söylediği yerde dişlerini hissetmeye başladık bence. Otto hightower'ın oyunları ve yönlendirmesiyle rhaenrya ile karşı karşıya kalacak gibi duruyor ki şu an zaten eski dostluklarından eser yok. Viserys'in bu kadar etkisiz bir kral olması artık çok sıktı biraz dişlerini görelim be adam. Ama varis konusunda geri adım atmaması iyiydi bu yüzden de Otto ve alicent'la karşı karşıya gelicek gibi duruyor.
Rhaenrya ile criston cole arasında gelişen bir samimiyet gördük. Beyaz geyiğin ona geleceği belliydi zaten baya güzel bi' sahneydi.
Ve daemon... Manyak tarafını gördük sonunda bu bölüm. Üzerine ok yağarken sadece üç tane isabet alıp onlarca adamı kılıçtan geçirmesi detayı bazılarının hoşuna gitmese de ejderiyalar ateş püskürüyor semalardan, e olsun o kadar diyorum ben ahsjsnsk.
zazabey
daemon'ın, savaşı kral sayesinde kazandılar demesinler diye hayatıyla kumar oynaması saygı duyulacak bir hareketti. Bi de rhaenrya'nın yüzü kanlı şekilde atından inip halkın içinden geçmesi, insanların şaşkın gözlerle onu izlemesi falan etkileyiciydi. Ama rhaenrya'ya bir türlü ısınamadım çünkü ne zaman görsem aklıma daenerys delisi geliyor :)
daenerys targaryen
1x03
aradan 3 sene geçmiş rhaeynyra'nın üvey annesi alicent'tan aegon adında bir erkek kardeşi var ve alicent tekrar hamile my-hürrem gibi oldu :d rhae gittikçe dışlanmış kendini ailesinden soyutlamış en yakın arkadaşının ihanetini(haber vermemiş aslında tam ihanet sayılır mı bilmiyorum) ise unutmamış. dizinin geçtiği zamanda da lannisterlar en az game of thrones'taki kadar burunları havada, beyaz geyiğin rhaeynyra'nın yanına gidip rhae'in onu öldürmemesi sonra kanlar içinde herkesin önünden geçmesi güzeldi. daemon abisinin yardımıyla bir şey başarmış gibi görünmemek için hareket etmesi hoşuma gitse de havada uçuşan 100 oktan 1-2 tanesinin buna uyduruk isabeti pek hoşuma gitmedi hedef hareketli falan deyip mantıklı açıklama getirmek yerine orada hiç okçu olmasaydı mesela daha güzel olurdu bence, dizinin son kısmında daemon'un kan dökmeyi ne kadar secdiğini bir kez daha gördük. ayrıca seasmoke ve sürücüsü laenor velaryonu gördük. (laenorun ejder süremsinin sebebi valyrialı babası değil annesinin rhaenys targaryen olması bunu internette bir sürü kişi yanlış anlamış) kafası karışan varsa diye yazmak istedim.
leavesfromthevine
İyi hoş da beş ve altıncı bölümlerde bazı kısımların çok iyi anlatılamadığını düşünüyorum.
Beşinci bölümde sör criston bir anda kalabalığın içine girip birini ağzını yüzünü dağıta dağıta öldürüyor, bu olayın üstüne nikah kıyıyolar wtf? Daha sonra sör criston'ın bunun için yargılandığını göremedik görmeyi isterdim. Çünkü hani varisin düğünü o ve en büyük ailelerden birinin oğluyla evleniyor ya hani, yaptığı eylemden ziyade yaptığı ortam bu... Altıncı bölümde bir anda alicent'ın maşası oluvermiş zaten sör criston iyi güzel ölümden döndürdü falan ama zaten criston inanılmaz avam herifin teki. Ya hu koskoca varisle bir şeyler yaşadınız diye seninle evlenip ordan oraya gezeceğini nerden çıkardın:D ve alicent'ın büyük halini hiç beğenmedim maalesef.
Altıncı bölümde laena'nın dracarys diye inleye inleye kendini yaktırması öteki "ne oluyor yaaa" dediğim sahneydi. Şimdi şöyle ki evet neden böyle bir hareket yaptığını daha iyi anlayabilirdim karakteri bize o şekilde tanıtsalardı. Ama tanıtmadılar. Zaten bu bölüm hariç bir çocukluğunu bir de geçen bölüm genç kızlığını gördük toplam beş dakika falan...
Olayların hızlanması ve asıl meseleye gelinmesi açısından bu şekilde işleniyor olabilir senaryo ama beni hayal kırıklığına uğratmaya başladı biraz.
Altıncı bölümde rhaenrya'non konseydeki sahnesinde memesinden süt gelmesi üyelerin de bıyıkaltından gülmesi kadın hükümdar istenmiyor işte demenin başka bir ifadesiydi sanırım...
Alicent ve criston umarım size de dracarys ya sizi izlerken içim şişiyor
Edit: isim düzeltmeleri:)

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol