sivas katliamı

ileleualatyr
2 temmuz 1993'te, tam yirmi dokuz sene önce madımak oteli'nde gerçekleşmiş katliam.
Cumhuriyet tarihinin en utanç verici olaylarından biridir.
Aydın olarak nitelendirilen İnsanlar sadece mezhepleri farklı olduğu için diri diri yakıldı. Sorumlular ceza almadı, ülkeyi o zaman yönetenler hayatlarına aynı rahatlıkta devam ettiler.
Hiçbir dinde bu davranışın yeri olduğunu düşünmüyorum, neye inanırsak inanalım bir insanın inandığı şey çoğunluktan farklı diye o insanın kılına bile zarar verme hakkımız yok. 29 senedir bu nefret şekil değiştiriyor fakat hâlâ yaşamaya devam ediyor. Umarım bir gün bu ülkede herkes inandığı şeyi zarar görmeden ve kimseye zarar vermeden yaşayabilir.
gri
"Cumhuriyet Sivas'ta kuruldu, Sivas'ta yıkılacak!", "Sivas Aziz'e mezar olacak!" sloganlarıyla Aziz Nesin ve Metin Altıok'un da konakladığı Madımak oteli'nin yakıldığı gündür.

Alevi-Bektaşi âşık Pir Sultan Abdal anısına düzenlenen şenliğe gidilmiştir. Otelde konaklayan Aleviler çoğunluktadır. İnsanlığa dair hiçbir iz taşımayan ve "Radikal İslamcı" olarak isimlendirilen 15.000 kişilik bkz sürüngen ordusu tarafından oteldeki 35 kişi yakılarak öldürülür, içlerinde 12 yaşında bir çocuk da bulunur. Bu eylem planlıdır, Aziz Nesin şehre gelmeden önceki gün halka bildiri dağıtılır. Ancak emniyet bir önlem almaz, kalabalık hiçbir aşamada dağıtılmaz. Katillerden kimse doğru düzgün ceza almaz, dönemin Başbakanı Tansu Çiller ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından "çok can kaybı yok yha" minvalinde sözlerle geçiştirilir.

İşin acı tarafı bu çıkardıkları yangını "Allah'ın cehennem ateşi bu!" diye kutsal hale getirmeye çalışırlar. Radikal İslam/ Hristiyanlık/ Yahudilik/ Cartcurtculuk gibi bir ayrım olamaz bu yüzden benim gözümde. Vahşet vahşettir, neye mensup olurlarsa olsunlar bu t*rörist fanatizmle bu cinayeti yine işlerlerdi.

Yoksa işleyemezler miydi? Eğer bir devlet olsaydı...
zazabey
bugün yıl dönümü ve maalesef üzerinden yıllar geçmesine rağmen aynı zihniyet devam ediyor, masum insanların evleri arabaları dükkanları ateşe veriliyor. yazık, çok yazık..

"bir otel odasında gencecik çocuklar
çırpındıkça bir yudum soluk için
üzerine benzin döküp oynayanlar
onlar birgün öpmeye eğilince çocuklarını
dudaklarında duman ve yanık et kokusu
boğum boğum tıkamaz mı soluklarını?"

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol