confessions

sitare

2. nesil Yazar - uzman Yazar -

  1. toplam entry 60
  2. takipçi 4
  3. puan 3429

güne bir söz

sitare
Ne yaparsam yapayım sonunda içimle baş başa kalıyorum ve bir derin hüzün gelip kaplıyor içimi benim yurdum içimde galiba
1
ruhsuz ruhsuz
Bu sözleriniz şu anda burada yazmayan ama eskiden çok aktif olan,kıymeti ve yeri benim için özel olan birini hatırlattı..

dahiliye

sitare
İntörnlüğe başlarken uzmanlık için asla yazmam değil de büyük ihtimalle yazmam dediğim bölüm (asla yazmam demiyorum hiçbir bölüme çünkü genelde oraya gidiliyor 😅) ama 1 aydır işleyişi gördükçe sevdim şimdi dahiliye neden olmasın diyorum.bu arada nöbetteyim de şimdiye kadar iyiydi bundan sonrada iyi gider inşaallah küsmem dahiliyeye🤭

öfke kontrolü

sitare
İki insan birbirine öfkelendiği zaman, kalpleri birbirinden uzaklaşır. Bu uzak mesafeden birbirlerinin kalplerine seslerini duyurabilmek için bağırmak zorunda kalırlar. Ne kadar çok öfkelenirlerse, arada açılan mesafeyi kapatabilmek için o kadar bağırmaları gerekir.ofkelendiginde bu yüzden bağırmak istermiş insan.tabi sadece bağırmakla kalmıyor karşı tarafı kıracak sözler de söyleyebiliyor insan o an." Öfke rüzgar gibidir, bir süre sonra diner; ama birçok dal kırılmıştır bile" der Mevlana.kısacası o anki olaya kendimizi kaptırıp karşımızdaki kişiyle araya mesafe koyacak sözlerden de davranışlardan da uzak duralım.

şifa

sitare
Bazı insanın sesi şifa,Bazısının yüzü şifa;Bazısının fikri,Bazısının gülüşü şifa.Bazısı konuşurken,Bazısı dinlerken şifa,Bazısı sadece bir yerlerde varlığını bilmek bile şifa.. sadece varlığıyla bile bize şifa olan insanlar iyi ki varlar. benim için en güzel örnek ailem varlıkları hem şifa hem de çok büyük bir güç kaynağı bana cesaret veriyor.hayatimiza şifa olabilecek insanların girebilmesi duasıyla..

bir oturuşta bitirilebilecek kitaplar

sitare
Serkan Karaismailoğlu'nun nöro-roman olarak geçen pia mater,arachonid mater kitaplarıni çok sevmiştim ben en son çıkan dura materi de aldım ama daha okumak nasip olmadı.
1
leavesfromthevine leavesfromthevine
Akıcı kitaplardı ama konunun işleniş şekli açısından pek hoşuma gitmemişti. Yine de içinden pek çok şey öğrenilebilir kitaplardı

biraz da şiirlenelim

sitare
Seçkin bir kimse değilim
İsmimin baş harfleri acz tutuyor
Bağışlamanı dilerim
Sana zorsa bırak yanayım
Kolaysa esirgeme
Hayat bir boş rüyaymış
Geçen ibadetler özürlü
Eski günahlar dipdiri
Seçkin bir kimse değilim
İsmimin baş harflerinde kimliğim
Bağışlanmamı dilerim
Sana zorsa yanmaya razıyım
Kolaysa affı esirgeme
Hayat boş geçti
Geri kalan korkulu
Her adımım dolu olsa
İşe yaramaz katında
Biliyorum
Bağışlanmamı diliyorum.(Abdurrahman Cahit Zarifoğlu)

çocuklarla oynamak

sitare
Çocuklarla oynarken insan farklı bir dünyaya giriyor gibi sanki onlarin farklı bir evreni var herkesi de almıyorlar dünyalarına.girmeyi basarabildiyseniz ne mutlu size 🤭 onlar eğlenirken siz de egleniyorsunuz, hayat koşuşturmacasından sıyrılıyorsunuz, ruhunuz dinleniyor.bence çocuklardan çok büyükler daha kârlı çıkıyor bu oyundan.

senin hikayen

sitare
Kimsenin hikayesine gülme yol uzun daha senin hikayen bitmedi. insanları tanımadan neler yaşadıklarını neler hissettiklerini bilmeden çok kolay yargıliyoruz belki de kınıyoruz.oysa hadiste Kınamayınız, kınadığınız şey başınıza gelmedikçe ölmezsiniz diye geçer başımıza ne geleceğini bilmiyoruz hikayemiz henüz bitmedi,ne zaman biteceğini de bilmiyoruz o yüzden her an dikkatli olup başkalarının hikayelerine değil de kendi hikayemize bakmalıyız.

kitap alıntıları

sitare
Ayrılık ne biliyor musun? Ne araya yolların girmesi, ne kapanan kapılar, ne yıldız kayması gecede, ne güz, ne ceplerde tren tarifesi, ne de turna katarı gökte... İnsanın içini dökmekten vazgeçmesi ayrılık. İpi kopmuş boncuklar gibi yollara döktüğü gözlerini, birer damla düş kırıklığı olarak toplaması içine. Ardında dünyalar ışıyan camlar dururken duvarlara dalıp dalıp gitmesi. Türküsünü söyleyecek kimsesi kalmamak ayrılık. Ödünç sesle konuşan bir kalabalık içinde kendi sesiyle silinmek. Birdenbire büyümesi, gülüşü artık yaprak kıpırdatmayan bir çocuğun.
Şükrü Erbaş (insanın acısını insan alır)

sevgi

sitare
Sevgi gönüle düşen bir tohumdur, o tohumu güzel ahlak dürüstlük ile beslerseniz o tohum büyür ve anlayışiniz değişir derdi dedem.çok okurdu,yeni şeyler öğrenmeyi çok severdi bizimle de paylaşırdi öğrendiklerini.şimdi kendisi biraz rahatsız o yüzden bu günlerde onsuz sanki hep bir yanımız eksik gibi.onun bize öğrettikleriyle o eksiklikligi tamamlamaya çalışıyoruz.bir hadiste"Bir baba çocuğuna güzel ahlaktan daha üstün bir miras bırakamaz"diye geçer bizim de en büyük mirasımız o.inşaallah biz de bizden sonraki nesillere bu mirası bırakabiliriz.

nasip

sitare
Her nasip vaktine esirdir her şeyin bir zamanı,bir yeri var fakat insan aceleci hemen olsun istiyor.Bu acelecilik durumu da çoğu zaman insanın başına dert oluyor.zamani gelince olacaksa olur zaten ,belki de hiç olmaması gerekiyordur şems'in çok sevdiğim bir sözü vardır olmadı diye sızlandığın duaya gün gelir olmadı diye şükredersin. olmamasında da bir hayır vardır biz bilemiyoruz ki..

erdem beyazıt ağabey

sitare
Bulmak
Bir an kayboldun gibi ! yaşadım kıyameti
Yoruldun ama buldun ey kalbim emaneti

Yeniden su yürüdü dalıma yaprağıma
Bir bakışın can verdi kurumuş toprağıma

Çiçeğe durdu kalbim içtim parmaklarından
Göz çeşmem suya erdi sevda kaynaklarından

Bir aydınlık denizin sonsuz derinliğinde
Yüzüyorum gözünün yeşil serinliğinde

Bir ışık bir kelebek biraz çiçek biraz kuş
Yeni bir ülke yüzün ellerimde kaybolmuş

Soluğum bir kuş gibi uçuyor ellerine
Kapılıp gidiyorum saçının sellerine

Gözlerinden göğüme sayısız yıldız akar
Bir gülüşün içimde binlerce lamba yakar

Bir kurtuluştur o an çağrılsa senin adın
Sesin ne kadar sıcak sesin ne kadar yakın

Tabiat bir bembeyaz gelinlik giymiş gibi
Yüzüme kar yağıyor sanki elinmiş gibi

Sensiz geçen zamanı belli yaşamamışım
Sensizlik bir kuyuymuş onu aşamamışım

Bir yol buldum öteye geçerek gözlerinden
İşte yeni bir dünya peygamber sözlerinden

Ölüm bize ne uzak bize ne yakın ölüm
Ölümsüzlüğü tattık bize ne yapsın ölüm

bakmak ile görmek arasindaki fark

sitare
Varlığı seyretmek önemlidir.bakar lakin göremez çoğu insan.öncekilerin bakışını biliyorsan öncekiler gibi görürsün.bu da önemli.lakin öncekilerin bakışını, görmene hafıza yapar, bakışınla yeni bir dil ve nazar oluşturursan,yeni bir tasavvur ve görüş oluşturursan asıl o zaman görmüş olursun.(Dursun çiçek/muhit)

dünya

sitare
Kimi zaman gülmektir
Kimi zaman sevmektir
Kimi zaman ölmektir dünya
Kimi zaman bulmaktır
Kimi zaman sunmaktır
Kimi zaman sanmaktır dünya
Kimi zaman kanmaktır
Kimi zaman ummaktır
Kimi zaman yanmaktır dünya

en iyi nasihat

sitare
En iyi nasihat iyi örnek olmaktır der malcom x örnek olmadıkça maalesef karşı taraf için sadece söz de kalıyor davranışlara etkisi olmuyor lisan-ı hal lisan-ı kal'den üstündür diye de bir söz var hal ve hareketlerimiz sözlerimizden daha etkilidir deniyor.Sözlerimizi halimize yansıtabilmek duasıyla..

insan

sitare
İnsan zaten çok azdır,çok azla sever çok azla doyar kocaman bir alemin içinde çok az yer kaplar fakat az ile yetinmediğinden dolayı çok onu tatmin etmez.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol