confessions

ruhdoc

1. nesil Yazar - Yazar

  1. toplam entry 141
  2. takipçi 7
  3. puan 6630

türkiyedeki doktor nefreti

ruhdoc
Yakın gelecekte biteceğini düşünmediğim nefrettir. Özellikle bu nefretin kalenin içinde olduğunu da olmayan zamla beraber görmüş olduk.
Zam görüşmelerinin bile kademe kademe yapıldığı hepimizce bilinirken olmayan zamma karşı aniden ayaklanan yardımcı personele hayretler içinde bakakaldım. Önümüzde zamlar için süreç devam edeceği açıkken yardımcı personelin bu şekilde tepki vermesi arkasında bir çok sorunu da beraberinde getiriyor.
Beraber çalıştığınız bir çok insanın size karşı büyük bir kin ve/veya hasedi olacak gözünüz açık olsun... Fazla tevazu cahilden nasihat dinletir...

kurlarla doktor maaşı

ruhdoc
Yeni düzenleme(!) ile ilgili bir çok iddia var ama net sonuç ne olacak merak ediyorum. Ama şimdilik eski hesaptan devam edelim.

7.500 - 10.000 ₺
€/₺ =15,52
$/₺ =13,73
546,25 - 728,33 $
483,25 - 644,33 €

sahip olmak istenilen araba

ruhdoc
Bundan yaklaşık 3-3,5 sene önce imkanları zorlayıp station wagon tipinde "lada vega" almayı düşünmüştüm. 🚬🚬🚬 Öğrenci halli ayağı yerden kesmek maksat 🤣
Halen aynı öğrenci halimle öğrenci halimi kurtarsa diye gözünün içine bakarım 😢

yeni tus düzenlemesi

ruhdoc
İnsanları 25 yaşına kadar yarış atına çevirmek isteyen zihniyetin ürünüdür. Zaten iyice ezilen öğrenciler herhalde canlarını zor kurtaracak böyle bir dişli çarktan. İnsanî çalışma şartları yokken, can güvenliği yokken bir de insanî olmayan bir öğrencilik süreci eklenecek.
Şartları iyileştirmek yerine daha da zorlaştırıyorlar.

Edit:
İlla öğrencilik döneminde bir iyileştirme yapılmak isteniyorsa çok güzel bir teklifim var. İntörnlük döneminin ucuz işçi gücü olarak görülmesini engelleyecek ve eğitime odaklanacak bir sistem getirilmeli. Ayrıca bir çok yardımcı personelden daha fazla hastanede çalışan intörnlere de daha adil ve uygun bir ücret ödenmesi yönünde çalışmalar yapılması eğitim sistemini iyileştirebilecek adımlardan bazılarıdır.

kurlarla doktor maaşı

ruhdoc
Doktor maaşları tek kalemden verilmediğinden her yerde farklılık gösteriyor. Bundan dolayı 7.500-10.000 TL bandı üstünden konuşmak istedim. Tabiki yerine göre değişiklikler olacaktır.
Kur bilgisini ise direkt Google'a yazıldığında önplanda olan rakamlar ile yazacağım.

Dolar/TL:12.08 - > 620,86 - 827,81 $
Euro/TL: 13.56 - > 553,10 - 737,46 €

insan istediği şeyden korkar mı

ruhdoc
Korkar. neden korkmasın? İşin sonunda büyük bir hayal kırıklığı olabileceği korkusu zaman zaman gelir uğrar. İstediği şeye giderken engeller birer birer selam verir. Bazen bu engeller aşılmaz dağ gibi görünür dağından bile korkulur. Ve her adımda yanınızda yoldaş olabilecek belirsizlik ve gelecek kaygısı ile korkulabilir. Gayet doğal bir süreçtir.

Edit: Ama savaşmaya devam yolun sonu nereye çıkacak merakı da dostunuz olsun. Daha başka dostlarda alabilirsiniz yanınıza. Dostunu doğru seçersen korkular ile daha iyi mücadale edeceksin.

36 saat

ruhdoc
En basitçe tabiriyle zorbalıktır. Giden canlardan biri oldu doktor Rumeysa. "Daha çok canlar yanacak mı?" düşüncesi ya da "bir gün bu yanan canlardan biri ben olacak mıyım?" düşüncesi ile canımın daha çok yandığını gördüm. Benzer şekilde arkadaşlarımda aynı şeyi düşünüyor ve dillendiriyor. Hepimizin canı yandı ancak asıl ateş düştüğü yeri yakıyor. Bir aile bir evladını bu zorbalıklar yüzünden kaybetti. Ailesinin acısına tuz biber serpercesine yapılan haberleri, yetkililerin taziye mesajı ya da başsağlığı için iki kelime yazmayışına şahit olduklarını gördükçe daha da irkildim. Ben bunları düşünürken doktor Rumeysa'nın ailesi neler düşündü kim bilir... Burada yazmaya uygun olmadığına inandığım daha bir sürü düşünce ile 3 maymunu oynayan yetkililerin amaçlarını gerçekten merak ediyorum...
1
ruhdoc ruhdoc
Yazdığımın akşamına basın toplantısında bahsedilmesi nasıl bir şans size bırakıyorum...

tusa çalışmak vs almanca öğrenmek

ruhdoc
Yaşam enerjinizi nerede bulacağınıza inanıyorsanız o yola gidin. Verdiğiniz karar için adım atmaktan korkmayın :) tus süreci sancılı bir süreç olduğu aşikar. bu kadar emeği hangi konuda verirsek verelim altında kalkabilecek insanlarız. Tus kolay mı? Hayır, değil. Bilmediğin bir coğrafyaya gitmek yeni bir düzen kurmak kolay mı? değil. Dil öğrenmek kolay mı? Değil. Verdiğin karara göre emek verdikten sonra bir şekilde olacaktır...
2
ruhsuz ruhsuz
Bu yazının altına şunu eklemek istiyorum; birçoğumuz ankaraya başka şehirlerden geldik ve aynı ülkede olmamıza rağmen hasretlik çekebiliyoruz,alışamayabiliyoruz. Gittiğimizde artık ciddi ciddi buradan kopmuş oluruz ve ne kadar kabul etmesek de eksilerek gideriz.
Aynı ülkede başka şehirde bir düzen oturtmak bizim 1 senemizi aldı. Hala eski standartlarımıza erişemedik. Hiçbir şey göründüğü gibi değil.
ruhdoc ruhdoc
Tabi bu konuda kesinlikle haklısınız. tusu kazanınca çömez asistan olarak başka bir şehirde yeniden bir düzen kurma çabası olma ihtimalimizde olacak. :) çömezlik bitecek gene bir mecburi furyası dönecek. Duruma göre yeni bir yere yeniden adaptasyon yapman gerekebilecek.
Kısaca Hayat sürekli olacak değişkenlerle yeniden düzen kurarak geçecek.

aşık olma belirtisi

ruhdoc
Beynin ve kalbin alışkın olmadığınız şekilde çalışması. Hele hele mantığın önplanda olduğu biriyseniz bunu anlamak biraz zaman almakta. "Aga bana noluyor, neden böyle yaptım" gibi değişik modlara giriyorsunuz. Hatta normalde sinirden köpüreceğiniz bir olayda enteresan bir şekilde sakinlikle davranıp kendinize daha çok şaşırdığınız evrelerde olur. Tabi araya mesafeler girince işlerin rengi de değişir. Aydınlanma yaşarsınız...

okuldaki sorunlar ve çözüm önerileri

ruhdoc
Yemekhanenin pandemi şartlarına rağmen korkunç bir şekilde kalabalık olması. İyi güzel normalleşiyoruz ancak kontrollü bir şekilde olduğu unutulmuş olduğunu düşünüyorum.
Normalde intörn yemekhanesi açılırdı kaç aydan beri pandemi bahanesi ile kendileri kapalı. Sağlık Bilimleri Fakültesi taşındığı için stajer hemşire arkadaşlarla mecburen artık aynı yemekhaneyi kullanıyoruz. Daha önceden bu kadar yoğun kullanmıyorlardı fakülte hemen yanda olduğu için. En azından bir kısmı buraya bir kısmı sağlık Bilimleri fakültesine olacak şekilde dağılıyorlardı. 1,5 yıldır eğitimin yüz yüze olmamasından dolayı özellikle dönem 1,2 ve 3'ler heyecanlı ve yoğun bir şekilde geliyor. Yemekhane kısaca normalden kat be kat kalabalık. Yetkili hocalarımızın durumu gözlemlemeleri için yemekhaneye de devam ediyorum.

Çözüm: pandemi ortamının devam ettiği unutulmadan ilk 3 dönem ile stajerler (hemşirelik dahil) ve intörnlerin yemekhane olarak ayrılması. Bu şekilde 2 ayrı Yemekhanenin hizmet vermesi gerektiğini düşünüyorum.

Edit: şu anda dönem 2 ve 3'ler başladılar. Dönem 1'lerin haftaya başlayacağını unuttum ancak onlarda oldukça kabalık gelecekler :)
2
kaira kaira
Bu entrynin çıktısını alıp koridorlara asasım var, sayın ruhdoc o kadar haklı ki! Gazi-varyantını çıkarmadan evvel bu konu ivedi bir şekilde çözüme kavuşturulmalı bence.
ruhdoc ruhdoc
😁👍🏼
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol