linç edileceğin bir fikrini yaz

taskebabi
twitterda tuttu o yüzden buraya devşirmeye karar verdim başlıyorum: hitler en kötü tarihsel kişilik değil çünkü tarihi kazanan yazıyor bir de abd
poyrazkarayel
Milliyetçiliğin bir üstü, ırkçılığın bir altı olan kavram her türk gencine lazım şu çağda. Ki bazı şeyler elden gitmeden akıllarıyla veremedikleri kararı vicdanları aldırır belki.
2
wenatrordet wenatrordet
ırkçılığın "bir altı"nı öneren bir insanı kim neden dinlesin poyrazcım karayel, üzdün. ırkçılığın bir altı da ırkçılıktır bence, sadece demeye utanıyorsunuzdur.
poyrazkarayel poyrazkarayel
yok canım neden utanayım ırkçı olsam ırkçı derim. Belki ben yazıyı kısa tutup belki siz klişe reaksiyon gösterdiniz. Lafta milliyetçilik davranışa dökülmeyen milliyetçilik bizim sözlüğümüzde yazan ya da başka yazarın yazdığı gibi tabelaya dile laf atan milliyetçilik. Bu yüzden bunun bir üstü yani daha üzerine düşünülmüş daha sorgulanmış ve acaba ülkenin kurucusu bunu neden ilke olarak mühürlemiş diye düşünmek.

Irkçılığı alt çünkü ülken sessiz veya sesli elaltından veya harala gürele istila edilirken yapacağın milliyetçilik bu kadar soft ve hümanizmin yanaklarımdan makas alan bir halde olursa, şekil a da olduğu gibi körle sağırlar.. pardon biraz dağıldı konu ırkçılıpın altı çünkü bazı durumlar özelinde sert verilen tepki ve takınılan tutumlar "ırkçı" olarak damgalanmanıza neden olabilir dahası kafatasçılarla aynı kefede tartılırsınız. Ve muhtemelen banal türk-kürt kavgasına çekilirsiniz.

Muhtemelen siz okumazsnız bir "ırkçı" olduğumdan benim dinleyecilerime iyi akşamlar dilerim. ;)

schlimazl
bir kadın olarak çalışmıyorsun mesela. ama kocan zengin ama baban zengin. farketmez. harcadığın parayı kendin kazanmıyorsan benim gözümde özgür değilsin. ve ben bu halimle bile senden daha iyi yaşıyorum. çünkü tüm kısıtlılığıma rağmen bağımsız bir bireyim.
2
armut armut
Kocası ya da babası tarafından sınırsız bir şekilde sorgulanmadan finanse edilen bir kadının benden kat kat daha özgür yaşadığını düşünüyorum. 24 yaşımda hala kendi param olsun da bazı şeyleri yaşayabileyim diye bekliyorum :)
schlimazl schlimazl
benden çok daha iyi yaşama imkanları var katılıyorum. benim hayallerim onların günlük rutini bile olabiliyor. olsun. emek verdiğim için yaşadığım zamanın ve elde ettiklerimin kıymeti artıyor bence. sorgusuz sualsiz yaşayanlara da başarılar dileyelim,keyfini çıkarsınlar. biz de çalışır yaparız napalım. geç olsun güç olmasın.
nagareboshi9
memlekette sol fikri benimseyen insanların olduğunu düşünmüyorum, çok çok öyle zannedenler var. ha gerçekten birileri vardır belki ama çok uzaktalar galiba hiç denk gelemedik.
1
nagareboshi9 nagareboshi9
hani nerde linç ya yanlış bir mecraya mı yazdık biz
longislandmedyumu
Ülke olarak yapması gerekeni yapanları tebrik ediyoruz, hak etmeden bir şeyi kazanmayı marifet zannediyoruz. Araya tanıdık sokmak içimize işlemiş. Birilerini aldatanı kurnaz, saf ve güzel düşüncelere sahip kişileri ahmak görüyoruz. Biz ve yakın çevremiz düzgün insanlarız. o zaman kim bu kişiler?
schlimazl
6 yıl boyunca konum ve şartları açısından farklı yurtlarda konakladım. tahmin edersiniz ki birçok insan tanıdım. bu süreç boyunca anlatsam tadımızı kaçıracak sayısız olaya şahit oldum,oluyorum. gözlemlerime dayanarak hemcinslerimin %80'inin aptal olduğunu düşünüyorum.
mdblue
Hayatta gördüğümüz insanların çoğunun hatta en bilgili görünenlerin bile bir şeyleri kitaplardan çok ordan buradan öğrendiğini düşünüyorum. Bu yüzden de her düşünceye saygım var ama her söze inanmam.

Bu vatanın havasından suyundan mı bilmiyorum ama savunduğumuz çoğu fikrin sahipleri biz değiliz ne yazık ki…
inandığınız her ne varsa bir kez olsun ondan şüphe etmeyi deneyin, araştırın. işte o zaman bir fikre sahipsiniz ve düşünüyorsunuz demektir.
3
ruhsuz ruhsuz
Sevgili mdblue ben bu entrinizi ilahiyat mezunu kişilerin ağırlıklarını imam ebu hanife ile bir tutup kendilerini mezhepten üstün tutmalarına benzettim.

'Yürümenin felsefesi' kitabında nietzsche'nin edindiği fikirlerin diğer düşünürlerin metodunun aksine okuyarak değil yürüyerek oluşundan bahsedilir. Ancak onun bile hocaları vardır,hocalarından devraldığını ilerletmiştir.

Kendimizden daha iyilerini okumadan ve herhangi politik bir konumlanış edinmeden neyden nasıl söz edebiliriz?
mdblue mdblue
Aslında burada kastettiğim tam aksi. Düşünmeden duyduklarımızla fikir sahibi olduğumuzu düşünmemiz… kitap okumayı araştırıp öğrenmekle eşdeğer tuttum. Ama elbette ki tek başına okumak her şeyi öğretemez. İrdelemek, hayatla bağ kurmak ve en önemlisi idrak edip düşünmek gerek. Bu pek tabii yürümekle de olabilir. :) Yoksa tek başına okunan kitaptan da sadece bilmek için öğrenilen ilimden de yarar gelmez.
Okumayı önde tutmamın sebebi öncelikle idrak yeteneği geliştirmek gerektiğini düşünmemdir. çünkü elbette ki gelişmemiş idrak, çok yanlış anlamlara, yollara ve dediğiniz gibi de kibirlere sebebiyet verecektir.
İyi kitaplar okumak şu anda belki de var olmayan biriyle güzel bir sohbet etmek gibi de gelir. Çağın idrakinin yeni yazarlar da dahil olmak üzere çok iç açıcı olmadığını gördüğümden eski yazarlarla sohbet etmeyi Bolca tavsiye ederim. :)
ruhsuz ruhsuz
:)
mdblue
Bu çağı beğenmiyoruz ama bu çağa doğmuş insanlarız. Demek ki biz bu çağın asıl insanlarıyız. Beğenmediklerimiz kendimizde olan şeylerin karşıya bir yansımasından başka bi şey değil. Çünkü çoğu zaman çevremizi kendimiz oluştururuz. Çevreyi, çevreni Beğenmiyorsan kendini de beğenmiyor ve yeterli bulmuyorsun demektir.

Yorucu bir paragraf oldu ama ben beğendim :)
2
mehlika mehlika
yine nefis bir tespit olmuş sn. mdblue... Allah ilminizi feyzinizi Arttırsın maşallah.
mdblue mdblue
Canımm mehlika :) size özeniyoruz efenim amiiin

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol