confessions

kaleidoscope

2. nesil Yazar - asistan Yazar -

  1. toplam entry 30
  2. takipçi 5
  3. puan 1970

irregular olmak

kaleidoscope
Bu konuda hiç entry olmamasına şaşırdım biraz açıkçası. Yazarların işleri hayatta yolunda gitmiş sanırım :) ben bu yıl sağlık sorunlarımından dolayı iki staja gidemedim ve artık resmen irregularım. İrregular olanlardan düşüncelerinizi deneyimlerinizi bekliyorum <3

Fark ettiğim en güzel şey normalde 5. Sınıftan 6. Sınıfa geçerkenki yaz 1-2 hafta tatilim olacakken şimdi 3 ay tatilim olacak. Bunu istediğim şekilde değerlendirebilirim bu yüzden heyecanlıyım. İtörnlüğe kışın başlayacak olmak da beni mutlu ediyor. Bir de sosyalleşmeyi de bireysel olmayı da çok sevdiğim için arkadaşlarım mezun olunca tek başıma intörnlük yapmaktan çok zevk alacağım muhtemelen. Yarısı onlarla yarışı onlarsız olacak. Bir diğer şey ise staj tekrarı yapan hocalar hep o stajları direkt geçenlerden çok daha iyi ve uzun süreli öğreniklerini söylüyorlar bu yüzden şanslı da hissettiğimi söylemeliyim :) şimdilik düşüncelerim bu şekilde <3
1
schlimazl schlimazl
sözlüğün belki de en eski irregüleri olabilirim :) zamanında bunun üzerine çok konuştum. şahsen tek bir dezavantajını yaşamadım. öğrenmenin yanında sınavlar artık korkutmuyor,olan olmuş diyip rahat girince de kazanıyorsun. sosyal çevre anlamında da gelişiyorsun. hem alt dönemden hem kendi döneminden birçok farklı arkadaşın oluyor. fazlaca şey yazılabilir,güzel bir dönem geçirmeni diliyorum. şans seninle olsun.

geceye bir şarkı bırak

kaleidoscope
İlk defa bugün duydum bu şarkıyı. Katıldığım deprem ve afet tıbbı sempozyumunda molalarda dinlettiler. Depremin ardından insanların yaşadıklarını düşünerek dinleyince tarif edilemez bi hüzün hissettiriyor. Saatlerdir dinliyorum. Bu gece dinlemeye de devam edeceğim.

empati

kaleidoscope
fibromiyaljim başladığından beri herkesten görmeye çok daha fazla ihtiyaç duyduğum bir yetenek. bu gerçekten bir yetenek. belli başlı konularda herkes çok kolayca empati yapabilirken kalan milyonlarca duruma karşı insanlar empati kurmuyor da "bu yaşıma kadar yaşadıklarımla oluşturduğum kişilikle ben bu olayla karşılaşsam ne tepki verirdim" diyor bence. empati kurarken bir süreliğine de olsa o kişinin hayatını baştan itibaren benimsemek gerekiyor bence. tabii o kişinin bedenine girdikten sonra çıkıp kendi bedeninize dönebilmek de gerekiyor. yoksa durum patolojik bir hale dönüşüyor. nereden bildiğimi sormayın.

bonus
ortaokuldan beri biri empati dediğinde içimden geçirip zihnimde dans ettiğim şarkı:

aşık olduğunuzu nasıl anlarsınız

kaleidoscope
İnsanlara aileme çevreme yardım etmek beni mutlu eden nadir şeylerden olsa da genelde bunu o kişiler için "endişe" hissetmeden sadece içimde üzüntü veya huzur hisserek yapıyordum. Ama o zor durumda kaldığında elim ayağıma dolaştığını nasıl yardım etmem gerektiğine dair çok stres olduğumu fark ettiğimde beynimde o kişiyi koyduğum yerin diğerlerinden farklı olduğunu anladım.

göbek adı

kaleidoscope
Benim ailemde kimsede bulunmadığı için arkadaşlarımda rastladığımda neden hâlâ sürdürüldüğünü anlayamayıp şaşırdığım bir gelenekti. Ta ki şu reelsı görene kadar...


çocuk evlat ediniyoruz

kaleidoscope
Yazılan entrylere katılıyorum, tiyatro topluluğunun en beğendiğim oyunu oldu. Normalde esprileri beğensem bile zor kahkaha atan biri iken izlerken sürekli gülümsemekle birlikte birkaç kere güldüğümü hatırlıyorum. Oyunculardan tanıdıklarım varmış ama o kadar iyi oynamışlar ki kim olduklarını en sonda selam verirken anladım :') gerçekten ellerinize sağlık 🤍

psikiyatri topluluğu tanışma kahvesi

kaleidoscope
Üç yıldır -ilk ikisinde topluluğa girme planım olmamasına rağmen- düzenli gittiğim tanışma kahvesi (yemek değil de kahve olması beni ilk tavlayan hareketleri olmuştu:). Oyunları ve sohbetleriyle saat çok hızlı akıyor. Online dönemde yaşadığım travmalardan sonra 2. Sınıfın başında tanışma kahvelerinde geçirdiğim 4-5 saat gerçekten ilaç gibi gelmişti. Tıp fakültesi sürecinde yapmak istediklerimi, birlikte olmak istediğim insanları, sahip olmak istediğim ortamı ve hayatımı nasıl yönetmek istediğimi fark ettiğim bir atmosferi vardı. Abartı yok... o gün eve gittiğimde tüm hücrelerimde mutluluk vardı. Üzerinden iki yıl geçti ama hâlâ hayatımın en güzel ilk 5 günü içerisinde. O gün bana çok iyi gelse de sonradan o hissi tekrar bulmak için çabalamak ve bulamamak hayal kırıklığı yaşamak daha çok çabalamak ucundan yakalamak döngüsü beni oldukça yormuştu. Şu anda istediğimde o hissi oluşturacak ortamı sağlayabiliyorum (çok çok çok şükür). Geçen senekinde soğuk bir sokaktan sıcak bir ortama girip yumuşak bir battaniye ile sarılmışsın hissi vardı. Zaten iyi hissedeceğini bildiğin bir ortama gidip hayal kırıklığına uğramamayı yaşamıştım. Bu sene toplulukta olduğum için benim için inanılmaz hareketli geçti, gün sonunda heyecanla hızlı hızlı konuşmaktan karnım ağrımıştı. Psikiyatri ile ilgilenen veya psikiyatri ile ilgilenenlerle arkadaş olmak isteyen dönemdaşlarımla tanışmak bu okulun ve topluluğun bana sağladığı en güzel şeylerden oldu.

Ben... teşekkür ederim ya :')

ruh sağlığınızı nasıl koruyorsunuz

kaleidoscope
Sanırım gerçekten unutarak.

3 yıldır düzenli olarak online günlük ve takvim tutmadan önce bunun farkında değildim. Hayatımdki neredeyse her gün normalin üstünde olumsuzluklarla geçiyor ve ben hepsini üzerinden birkaç gün geçtikten sonra istemsizce unutuyorum. Haftan nasıl geçti diye sorulunca aklıma "dün" den başka bir şey gelmiyor (bazen onu da unutuyorum). Ama günlüğümü okuyup takvime bakınca aslında iki gün öncem, haftam, ayım, yılım ne kadar zor geçmiş diyorum.

Unutarak ruh sağlığımı bir nebze koruyorum ama mutlu da olamıyorum çünkü her yeni gün yeni bir mutsuzluk kaynağı için imkan demek. En azından olayları biriktirip patlamayı bu yolla nadiren yaşıyorum.
1
darklife darklife
Haklı bir entry, elinize sağlık.

yazarların kişilik tipi

kaleidoscope
3-4 yıldır bazen İntj bazen Entj çıkıyorum. Fonksiyonların hepsini öğrenince ve onlarla kendimi değerlendirince iki tip çıkması mantıklı geliyor. İki tipin de fonksiyonlarını gösteriyorum sadece durumlara göre yüzdeleri değişiyor. Her şeyi topladığımda %60 intj %40 entj'yim diyorum kendi kendime.

(Mbti'ye ilginiz varsa fonksiyonları kesin araştırın benceee başka insanların zihnini anlamanıza da yardımcı oluyor.)

12. Sınıfta İntj sonucu ilk çıktığında ve bu tip hakkında yabancı kaynaklardan araştırma yapmaya başladığımda "Dünyada benim gibi insanlar varmış" diyerek ağlamıştım. Nokta atışı çok fazla özellik vardı. Hiç kimsede görmediğim ama kendimde gördüğüm için yalnız hissettiğim şeyler vardı.

d3 ağlama duvarı

kaleidoscope
ARTIK NEFRETLE DOLUYUM. GEÇEN KOMİTE SINAVDAN İKİ GÜN ÖNCE 6 DERS FARMA İŞLEMİŞTİK BU YÜZDEN BİR SÜRÜ İNSAN FARMADAN BARAJ YEDİ VE BUGÜN BİR DUYURU GELDİ. DÜN İŞLENMEYEN İKİ FARMA DERSİ SINAVDAN İKİ GÜN ÖNCEYE ALINMIŞ. DERSLERİ FORMALİTEDEN Mİ YOKSA ÖĞRENMEK İÇİN Mİ GÖRÜYORUZ ANLAMIYORUM. (AÇIKLAMA: BU ENTRYNİN TAMAMI BÜYÜK HARFLERLE YAZILMIŞTIR)

uykuya dalmayı kolaylaştıran şeyler

kaleidoscope
Saçımı kazıttığımı hayal etmek... Lisede son 2 yıl
sadece bunu hayal ederek uyuyabildim. Her gün farklı yerden başlıyordum. Bazen önce makasla farklı şekiller deneyip sonra kazıtıyordum. Çok huzur verici olacağını düşünsem de gerçekte hiç yapamadım maalesef.

meksika açmazı

kaleidoscope
Aaaa bu başlığı görmeyi beklemiyordum :))
Geçen sene depresif şekilde okula giderken metroya binmeden önce açtığım, dikimevinden Bahçelievlere kadar internet olmamasına rağmen kaydettiği kısımları dinleyebildiğim, o kalabalığın içinde bana çok eşlik etmiş olan podcast.
Uzun süreli rabarba dinleyicisiyseniz sohbetleri çok eğlenceli geliyor ama bir yerden sonra sürekli aynı insanların benzer olaylara benzer yorumlarından sıkılabiliyorsunuz maalesef. Bende öyle oldu o yüzden ara vermiştim ama bu vesileyle yeniden başlayabilirim sanırımm.
Kendileri Meksika açmazı olarak sahneye de çıkıyorlar, Ankara'ya da geliyorlar. Cermodern'e geldiklerinde çok isteyip müsait olmadığım için gidememiştim ondan sonra bir daha gidesim gelmedi maalesef.
~
Bakıp geldim en son haziranda podcast yüklemişler🥲 onu da dinlemişim zaten... Neyse yenilerini yüklemelerini bekliyor olacağım.
2
aoe aoe
Sayın kaleidoskope 4 gün önce yeni bölüm yüklediler neden haziranda yüklenmiş görünüyor sende anlayabilmiş değilim, bu arada fazlıdan gıcık kapmaya başladım dediğin mevzudan ötürü. Bir de bir rabarba dinleyicisiyle rastlaşmak çok mutlu etti beni demeden geçemezdim
kaleidoscope kaleidoscope
Aaa bende öyle göründü nedense ama şimdi baktım dedikleri gibi 1 Eylül'den beri yüklüyorlarmış, yanlış bilgi için özür dilerim herkesten :(
Ben de hissettiğim şeye katılan ve rabarba izleyen birine denk geldiğim için mutlu oldum sayın aoe :)

merkez kütüphane

kaleidoscope
Her gittiğimde havale geçirdiğim kütüphane. İlk zamanlar ortamın sıcaklığından dolayı yandığımı anlayamamıştım, covid mi oldum acaba diyerek çift maskemi takıp koşarak eve gitmiştim.

çocuklarla oynamak

kaleidoscope
Çocukken bile yaşıtım çocuklarla çoğu oyunu oynamayı sevmezdim. Saklambaç, sandalye kapmaca, sıcak soğuk, rol yapma oyunları, hayal kurma oyunları... Çok sıkıcı gelirdi. Arkadaşlarımla başka şeyler yapmayı sevdiğim için bunları oynarken eğleniyormuş gibi yapardım. Şu anda bir çocuğa eğleniyormuş gibi yaparak, sahte gülümsemeyle eşlik etmeye hiç enerjim yok maalesef. Çocuklarla oynamaktan zevk alan insanlara özenerek bakıyorum. Siz varken benim onlarla oynamama gerek kalmadığı için içim rahatlamıyor da diyemem.

kendinizi tek kelimeyle özetleyin

kaleidoscope
Merak. Bu cümlenin soru haliyle çocukluğumdan beri denk geliriz ve hep aynı cevap. İnsanlara, doğaya, düşüncelere, kendime, her şeye inanılmaz merakım var. Beni hayatta tutan ve yaşamam için aklımı çelen şeylerin en önemlilerinden biri de bu merak. Çok mutsuzken ilgi çekici bir şey görüp "Aa bakayım tam olarak neymiş nasıl olmuş" diyerek araştırmaya başlayıp her şeyi unutabiliyorum.

24 haziran 2022 dönem 2 final rezaleti

kaleidoscope
Belki demiştim. Belki biraz çıkmış olur demiştim. 1 tane vardı sanırım. Onun dışında final ve komite çıkmışlarına asla benzemeyen tamamen baştan yazılmış sorular vardı. Yıllardır öğrenmemiz için önem verdikleri bilgileri yenileriyle değiştirmişler. Ya da canları önemsiz ayrıntı sormak istedi. Bilmiyorum.

sabah ezanı

kaleidoscope
5-7 yaşları arasında hep sabah ezanı okunmadan birkaç dakika önce kendiliğinden uyanırdım. Korktuğum için yatağımdan çıkamaz ezan okununca annemi ışığı açması için namaza kaldırma bahanesiyle uyandırırdım. (Evet annemle uyuyordum...)

porçay

kaleidoscope
Yaptığı parodi videodan dolayı 4 yıl 2 ay hapis cezası almasının mahkemece onandığını öğrendiğimde üzüntüden karnım ağrıdı. Zaman nasıl geçecek bilmiyorum.

her kütüphanede karşılaşacağımız kanser tipler

kaleidoscope
Saat başı "dıt dıt dıt dıt" diye kronometresi ötenler. Her kütüphanede, her gün varlar.
5
fihtheinfpt fihtheinfpt
Simülasyon hatası olmuştur sayın kaleidoscope ben senaryoyu biraz değiştiririm düzelir
kaleidoscope kaleidoscope
Lütfen ama biraz daha dikkatli olalım sayın fihtheinfpt. Bir de kimse duymuyor rahatsız olmuyor gibi geliyor. Hata benim kulaklarımda da olabilir. Onu da bir kontrol ederseniz çok sevinirim.
Saygılarımla...
fihtheinfpt fihtheinfpt
Merhaba sevgili kaleidoscope Maalesef kulaklarınıza biz bakamıyoruz. Gazi hastanesine başvurmanız önemle rica olunur. Kronometre işi ile ise en kısa zamanda ilgilenilecektir. bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz ;)
kaleidoscope kaleidoscope
O zaman final pratik sınava giderken nerede olduğunu bulurum dediğim önlüğümü aramam gerekecek sanırım. Umarım kapıdan geri gönderilmem. Cevabınız için teşekkürler, "dıt dıt" seslerinin kesilmesini bir hayli hevesle bekliyor olacağım.
fihtheinfpt fihtheinfpt
Aman Allahım, önlüğünü bir an önce bulun lütfen dndndnndndnjf bu konuşmanın buna sebep olduğuna sevindim!!

notlarımızı alt dönemlere devrediyoruz kampanyası

kaleidoscope
Çok mantıklı bir kampanya ama bir yazar olarak tüm yıl boyunca fazla para vererek renkli not alıp onları özenle doldurduktan sonra tanımadığım, onlara nasıl davranacağını bilmediğim birisine içinde notlarım olan notları vermek hiç içimden gelmiyor. Ama çok yer kaplayacaklar ve birkaç yıl sonra birisine vermenin anlamı kalmayacak. Zor... Tus çalışırken kullanır mıyım ki sorusu peşimi bırakmıyor...
8
mehlika mehlika
düşüncenizde çok haklısınız sn kaleidoscope ben de ilk iki sene siz gibi düşünüp çok not istifledim ta ki dershanenin verdiği kitaplardan dahi tus çalışmadığı zaten çoğu notun elektronik arşivi olduğundan ihtiyacım olduğu her an ulaşabileceğimi fark edene kadar… evde kalabalık yapmanın hiç mantıklı olmadığını idrak edince artık notlarımı kolaylıkla dağıtabiliyorum :) bazı notlarımın 7-8 sahibi bile oldu… bence paylaşmak güzel bir şey ya ben seviyorum. hem doğaya daha az karbon ayak izi bırakıyorsun hem de birçok insana fayda sağlıyıp hayır duasını alıyorsun. ( üzerine temiz not alınmış yanlışları düzeltilmiş not pek çok stajda sıfır nottan daha efdal oluyor :)
kaleidoscope kaleidoscope
Cevabınız için teşekkürler sayın mehlika. Sanki karbon ayak izinin zayıf noktam olduğunu hisseder gibi yazmışsınız (N. ve İ.ye selamlar) Prometheus'un pdf hali yok maalesef :( sadece kendi notlarımın pdf'i var elimde. Bir de ben lisede yks'ye çalışırken bile 9. Sınıfta yazdığım defterleri kullanıyordum çünkü çoğunlukla kendi kodlamalarımı ve tablolarımı araştırmalarımı notlarıma geçiriyorum, tus çalışırken aklıma takılan, aa ben buna bir şey eklemiştim dediğim bir şey olursa açar nottan bakarım diye düşünüyordum açıkçası :( Dediğim gibi beni zayıf noktamdan vurdunuz, belki temiz kullanacağından emin olduğum birisine verip onları özlediğimde bakabilir miyim diye sorarım...
ruhsuz ruhsuz
Sn yazar tablolarınızı başka bir yere kopyalayıp notlarınızı devretmek güzel olabilir bence. Ben de renkli not kullandım ve birilerinin benim vesilemle renkli not kullanması güzel olur diye düşünüyorum. Ki devretme şartım sınıfta kalmazsa devrettiğim kişinin de bir başkasına devretmesi olacak:)
Kaynaklar sınırlı,bilinçli kullanmamız gerektiğiniyse siz benden daha iyi biliyorsunuz diye anladım yorumlardan:)
fahri muzdaribi fahri muzdaribi
Okul notlarıyla tus çalışmak abdhshhahaha hocalar notlarda kendi içlerinde çelişiyor çoğunun slaytları mö den kalma lisede olduğu gibi yüzyıllardır aynı şeyi anlatmıolar ama siz bilirsiniz
kaleidoscope kaleidoscope
Tusa direkt oradan çalışamayacağımı biliyorum zaten :) Öğrendiğim ilk kaynaklar benim için önemli oluyor. Yeni bir bilgi öğrendiğimde üzerine ekliyor, hata bulunca değiştiriyorum. Aklıma bir şey takılınca googledan bakmak yerine o bilginin öncesi ve sonrası olan ve daha önceden çalıştığım sayfalara bakmak bilgilerin zihnimde daha bütünleşmesine neden oluyor. Herkesin sistemi farklı :) ablam ve abim tus çalıştığı için sisteme, nasıl çalışılması gerektiğine ve bilgilerin sürekli yenilendiği bilgisine hakimim sn fahri muzdaribi ama yanıtınız için teşekkürler.
fahri muzdaribi fahri muzdaribi
O zaman şimdiden başlayın anca biter :)
kaleidoscope kaleidoscope
Siz şimdiden başlayabilirsiniz isterseniz, ben temeli iyi tutmaya çalıştığım için süreci hızlı geçireceğimi düşünüyorum.
fahri muzdaribi fahri muzdaribi
Saolun hemen başlıyorum sizde sıkı sıkı tutun düşmesin :)

leyla

kaleidoscope
Çocukluğumdan beri sahip olmak istediğim isim. El yazısıyla yazması ve söylemesi çok güzel. 18 yaşıma girince belki adımı değiştiririm olmadı kızım olursa adını koyarım diyordum, Leyla'lar alık olur diye vazgeçirdiler.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol