kitap alıntıları

0 /
red
"Yarar yok bu dünyada! Ölüm varsa yarar yok! Ölüm bütün sihri bozar. Kurtardığın hayatlar da ölür. Aldığın Nobeller de paslanır. Doğduğun evler de yıkılır."
hakan günday - kinyas ve kayra
ewinter
“Her varlık duyulmak için haykırır.kimi sessizce,kimi vaveyla ile.”
Kemal sayar-başı sınuklar için kılavuz
selektor yapan yildiz
"Anadolu halkının bir ruhu vardı, nüfuz edemedin. Bir kafası vardı, aydınlatamadın. Bir vücudu vardı, besleyemedin. Üstünde yaşadığı bir toprak vardı! İşletemedin. Onu, hayvani duyguların, cehaletin, yoksulluğun ve kıtlığın elinde bıraktın. O, katı toprakla kuru göğün arasında bir yabani ot gibi bitti. Şimdi elinde orak, buraya hasada gelmişsin. Ne ektin ki, ne biçeceksin? Bu ısırganları, bu kuru dikenleri mi? Tabii ayaklarına batacak. İşte her yanın yarılmış bir halde kanıyor ve sen, acıdan yüzünü buruşturuyorsun. Öfkeden yumruklarını sıkıyorsun. Sana ıstırap veren bu şey, senin kendi eserindir, senin kendi eserindir."

Yakup Kadri Karaosmanoğlu- yaban
sarikurabiye
"ölecek olduğumuzu doğduğumuzdan beri biliyoruz, bu yüzden de bir bakıma hepimiz ölü doğmuş sayılırız."
josé saramago-körlük
1
kimliksizot kimliksizot
“Ölü doğmuş insanlarız biz ve uzun zamandır canlı babaların çocukları değiliz, giderek daha çok hoşlanıyoruz böyle doğmuş olmaktan.” satırlarını getirdi aklıma bu alıntı :)
highwaytohell
"hastaydı dünya ve yaşama katlanmak zordu."
-siddhartha
3
girlofmoira girlofmoira
giriş yapmadan entryleri okurken sadece bu entryi beğenmek için giriş yaptım :)
highwaytohell highwaytohell
yiaa teşekkür ederim :)
girlofmoira girlofmoira
ne demek efendim ben zevkiniz için teşekkür ederim :))
leia
"ağaçların bile sıhhatine imrenerek yürürdüm."
dokuzuncu hariciye koğuşu - peyami safa

"gözlerim görse bile körlüğüm her gün biraz daha artacak çünkü beni gören kimse kalmayacak."
körlük - josé saramago
kirke
"Evet Liza, insan başkalarını suçlamadan önce kendisi yaşamayı öğrenmelidir."
Dostoyevski - Yeraltından Notlar
girlofmoira
biz bir insandan nefret ettiğimizde, kendi içimizde yuvalanıp bu insanın görüntüsüyle karşımıza çıkan birinden nefret ederiz. bizim kendi içimizde olmayan şey, bizi kızdırmaz
hermann hesse - demian
pheebs
Gerçek mutluluk, yavaş yavaş, azar azar gelir ve bu bizim hayata bakış açımızla, çevremizle, çevremizdekilere karşı davranışımızla doğrudan doğruya ilgili ve orantılıdır. Mutluluk, birbirini tamamlayan ufak tefek şeylerin birikmesinden doğuyor.
Cengiz Aytmatov-Toprak Ana
madamebovary
Günlerin nasıl hem uzun hem bu kadar kısa olabildiğini anlamamıştım. Yaşaması uzundu elbette fakat o kadar genişlemişlerdi ki sonunda iç içe geçiyorlardı. Adlarını yitiriyorlardı. Benim için içi boşalmadan anlamını koruyan yalnız dün ve yarın sözcükleriydi.
Albert Camus- Yabancı
kizilotesi yaralimuzesi
"Sen medeniyetin hep yükselen bir doğru ile giderek bugünlere vardığını düşünüyorsun değil mi? ... Medeniyete varan doğru inişli çıkışlıdır Füreya, hep zigzaglar çizmiştir. " Füreya - Ayşe Kulin

" Tanrı bana sinekleri kovayım diye bir kuyruk vermiş; ama keşke sinekler de olmasaydı, kuyruğum da."
"Bu hayatta başımıza gelen tüm kötülüklerin insanların zorbalığından kaynaklandığı gün gibi açık değil mi?" Hayvan çiftliği - Orwell
highwaytohell
"aslında biz bu yaşamın güzel olduğunu düşünmüyorduk bile artık; o kadar alışmıştık ki, yaşayıp gidiyorduk işte. insan her gün gördüğü denizin, evinin önündeki kayanın üstüne konan martının güzel olduğunu düşünmez."
livaneli-son ada
rosros94
halil cibran;" başka bir insanın hakikati, onun sana açıkladığı sey değil, açıklayamadığı seydedir. Bu yüzden onu anlamak istersen, söylediğine değil, söylemediğine kulak ver" dedi ki;" insan sustuğu şey kadardır ve insan insanı, anlatamadığı yerden anlayabiliyorsa yakındır."
highwaytohell
"şu anda,sana güzel bir söz söyleyebilmek için,on bin kitap okumuş olmayı isterdim,"dedi:"gene de az gelişmiş bir cümle söylemeden içim rahat etmeyecek:seni tanıdığıma çok sevindim kendi çapımda."
oğuz atay-tutunamayanlar
2
darkgreen darkgreen
:'(
highwaytohell highwaytohell
:')
highwaytohell
"eğer yüreklerinizi yaşamlarınızın gündelik mucizeleri karşısında hayretle dolu tutabilseydiniz,acınız da en az sevinciniz kadar harikulade görünürdü.
yüreğinizin mevsimlerini kabullenirdiniz,tıpkı tarlalarınızdan geçen mevsimleri her zaman kabullendiğiniz gibi.ve hüznünüzün kışlarını dinginlikle seyrederdiniz."
halil cibran-ermiş
highwaytohell
"hayatımın en mutlu ânıymış, bilmiyordum. bilseydim, bu mutluluğu koruyabilir, her şey de bambaşka gelişebilir miydi? evet, bunun hayatımın en mutlu ânı olduğunu anlayabilseydim, asla kaçırmazdım o mutluluğu."

orhan pamuk-masumiyet müzesi
3
mandalinasoydumbasucumakoydum mandalinasoydumbasucumakoydum
“derin bir huzurla her yerimi saran o harika altın an belki birkaç saniye sürmüştü, ama mutluluk bana saatlerce , yıllarca gibi gelmişti.” böyle bir an için neler vermeyiz ki
highwaytohell highwaytohell
:') bu satırlar bize aynı şeyi düşündürmüşse ne mutlu bana
mandalinasoydumbasucumakoydum mandalinasoydumbasucumakoydum
:))
dekortike
dilimizin ve gönlümüzün ayrıştığı, yaptıklarımızla söylediklerimizin örtüşmediği bir 'küresel şizofreni' bizi bir büyük yabancılaşmanın uçurumuna sürüklüyor. iç dünyamız samimiyetsizliğin verdiği korozyonla eriyor.
Kemal Sayar- Başı Sınuklar İçin Klavuz
highwaytohell
Sevmek için zaman ayırmak gerekir. Bilmek için zamana ihtiyaç duyarız. Güzelliği ancak zaman ayırarak fark ederiz. Zamanla olgunlaşırız. Lütfen yavaş gidiniz.
kemal sayar-yavaşla
highwaytohell
"Yüreğimizi neden dinlemeliyiz?" diye sordu, mola verdikleri akşam.
"Çünkü yüreğin neredeyse hazinen de oradadır."
simyacı-paulo coelho
yasyasyasyasgiley
''En büyük tehlike, yani insanın kendi benliğini kaybetmesi, önemsiz bir şeymiş gibi sessizce meydana gelebilir; diğer tüm kayıplar, bir kolun, bacağın, beş doların, bir eşin vs. kaybı mutlaka fark edilir.''

kadransız saat - carson mccullers
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol