confessions

prime

1. nesil Yazar - Yazar -

  1. toplam entry 180
  2. takipçi 50
  3. puan 14499

26 şubat hocalı katliamı

prime
Tarih 26 şubat 1992. Sovyetler birliğinin dağılmasının ardından azeriler ile ermeniler arasında dağlık karabağ özerk bölgesinde ermenilerin hak iddia etmesinin üzerine çıkan birinci dağlık karabağ savaşı esnasında ermeni birliklerin karabağ bölgesindeki hocalı kasabasında Rus teçhizatlarının ve birliklerinin ermeniler tarafından bizzat kullanıldığı da kayıtlarda bulunan sivil katliamdır. ABD katliam olarak tanımlarken birçok ülke soykırım olarak tanımlamaktadır. Azeri resmi kaynaklarına göre sadece kayda geçen sayıları vermek gerekirse 83 çocuk, 106 kadın ve 70'ten fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 sakin öldürülmüş, toplam 487 kişi ağır yaralanmıştır. 1275 kişi ise rehin alınmış ve 150 kişi ise kaybolmuştur. Kişisel olarak bu konuda söylemek istediğim çok şey var. Ama bu yazıyı nesnel tutmayı, bilgi vermeyi ve çok büyük bir kitle olmasak da buradaki Gazi tıp öğrencilerinde farkındalık yaratmayı amaçlıyorum. Bu nedenle kişisel yorumlarımı katmayacağım. Konuyla ilgili araştırma yapıp başlığa eklemeler yapmak isteyen olursa diye özet geçmeye çalıştım. Ben https://instagram.com/sevinj.stories?utm_medium=copy_link bu hesaptan öğrendim sonrasında da araştırmalarımı yaptım. Vakti olan herkese de izlemesini tavsiye ederim.
Böyle başlıkların gütfsözlük'te daha çok bulunması gerektiğine inanıyorum. Vakit ayırdığınız için teşekkürler 🙏🏻

enes kara

prime
Hayatında istemediği tercihlere zorlanmış, din, mobbing ve toplumsal normlar altında ezilip dayanamayıp kendi hayatına son veren meslektaşımız...

Ben bu olay üstüne birkaç söz etmek istiyorum. Günümüz Türkiye'sinde birçok insan Enes'in yaşadıklarını yaşıyor. Belki onun kadar ağır yaşamıyor, belki hepsine maruz kalmıyor. Ama daha okula başlamadan başlıyor kendince iyi niyetli anne babaların çocuklarının geleceğini kendi yetiştiği toplum şartlarında değerlendirerek çocuklarının isteğinden bağımsız olarak yönlendirmeye başlaması. Kimi çocuk ailesini mutlu ediyor, kimisi başkaldırıyor. Ama sonunda birçoğu mutsuz oluyor.

Din ülkemizde o kadar yanlış yorumlanıyor ki insanların özgürlüğü kısıtlanıyor. Ama din kişinin özgür bir tercihidir. Getirileri ve götürüleri sadece kişiyi bağlar. Bu noktada birçok kişi çıkıp toplumsal düzenin sağlanmasının bu yoldan geçtiğini iddia edebilir. Belki geçmişte olabilir, ama şu anki yozlaşmış insan profilini ele aldığımızda çözümün bu olmadığı apaçık ortada.

Mobbing hakkında sürekli konuşuyoruz, kendimizi açıklamaya çalışıyoruz. Daha kendi küçük çevremizde kendi hocalarımızı değiştiremezken ülkeyi değiştireceğimize inanıyoruz. Elimizi vermişler bir kürek, çekip çekip duruyoruz.

Bana kalırsa huzur içinde yatsın Enes bu sistemin kurbanlarından biridir. Umarım ki daha fazlasını kaybetmeden bir şeyler düzelir...

gütfsözlük yazarları buluşması

prime
Sevgili yazarlar, gütfsözlük 1. Yılını doldurması şerefine bir yazarlar buluşması yapalım mı? Ayın 28'i ve 30'unda dönem 1-2'lerimizin sınavları olacak. Bu nedenle 3 ocak pazartesi yapsak katılım durumumuz nasıl olur acaba?
6
schlimazl schlimazl
Ben okey diyorum :)
ileleualatyr ileleualatyr
Olurr ama 3 ocağı takip eden hafta başka bir gün olabilirse daha güzel olur sayın prime :)
prime prime
Tabi hangi günler uygun? Direkt değiştirelim ona göre toplanalım
ileleualatyr ileleualatyr
Mesela 6 :')
schlimazl schlimazl
11inde tüm d5in sınavı var. Zor stajlarda olanlar katılım sağlamayabilir.
ileleualatyr ileleualatyr
Aaa başarılar tüm dönem 5 yazarlara :')

9.05

prime
Savaş gören insanları bilirsiniz. Çoğu bunu atlatamıyor. O savaş görmesine rağmen hâlâ bu millet için ayakta durmaya çalıştı. Fikirleriyle doğruya yönlenelim diye çabaladı. Ama bir o kadar da farkındaydı kendi fikrinin her zaman doğru olamayabileceğinin. Benim için onu özel kılan, dönemin şartlarını düşününce sözde bir meclis adı altında padişah olabilirdi. İmkanı vardı ama yapmadı; bu ülkenin geleceğini, bu insanların derdini daha çok umursadı. "Ben"liğini bir kenara bıraktı geleceğimiz için.

ebeveynlerinizi seçme şansınız olsaydı yine aynı aileyi seçer miydiniz

prime
çok şükür doğrularıyla, yanlışlarıyla mükemmel bir ailem var. kimse alınmasın yargılamıyorum ama ergen değiliz artık bu triplere girmiyorum ben. ölüm var hayatta. ben şanslıyım ki bana ailemin kıymetini anlatan ölüm çekirdek ailemde değildi. bunun yanında dostlarım benim seçtiğim ailem haline geliyorlar. umarım herkese nasip olur bu samimiyet seviyesi.
4
elegantmoon elegantmoon
Sayın prime çok tatlı bir kız kardeşiniz var bir kere, herkes o kadar şanslı değil, ayıp.
prime prime
Ben o kadar ifşa olmuş muyum ya 😊 çok teşekkür ederim Sayın elegantmoon. Hayatın yüzüme güldüğü birkaç noktadan bir tanesi. O konuda şanslı olduğumu kabul ediyorum gerçekten :)
mdblue mdblue
Bu bilgiyi yazdık bi kenara sayın prime. Ama hala sizi tanımıyorum merak etmeyin. :')
prime prime
duymayan bi siz kaldınız sayın mdblue :)

36 saat

prime
Hatırlar mısınız bir ara Twitter'da trend topic olmuştuk bu konuyla alakalı. O zaman gerekli düzenlemeler yapılsaydı Rümeysa doktor şu an hayatta olabilirdi. Neden anlamıyorum ülkemizde doktorun canı bu denli kıymetsiz? O zamanlar illa birine bir şey olması mı gerek diyorduk sesimizi duyurmaya çalışırken. Şu an ne dememiz lazım?

İlla Hepimizin ölmesi mi gerek...

müslüm gürses

prime
küçükken biraz da dinleyen kitle garip garip triplere girdiği için kendi içimde farklı etiketlere boğup hiç dinlemezdim. sonra gel zaman git zaman aştık bir şekilde. filmini izlediğimdeyse ön yargımdan dolayı kendimden utandım. onlarca eserin yanında ondan öğrendiğim en güzel şey de bu oldu aslında. ben baba'dan ön yargımı bir kenara bırakmayı öğrendim. buradan da aramızda eski ben gibiler varsa naçizane tavsiyemdir. herhangi bir konuda yargılarınıza bilmeden, tanımadan varmayın. sevgiler, saygılar...

kahve falına inanır mısınız

prime
insanların öğrendiği şeylere olan inançları yüzünden kendilerini o şeylere doğru manipüle ettiğine inanıyorum.

ps: cümle biraz sert duruyor ama vurgulamak istediğim nokta bir şeye inanmanın ne kadar etkili olduğudur.

kare çarşı

prime
geçen günlerde gece vakti ders arasında çıkmışım otururken bir rüzgar esti. rüzgarla birlikte baya bir yaprak döküldü. çok güzeldi sevgili yazarlar. kare çarşı sonbaharda ayrı bir güzel oluyormuş ^_^

bugün

prime
sayın dekanımızla okulumuzdaki sorunlar ve çözüm önerileri konusunda karşılıklı görüş paylaşımında bulunduk. okulumuzdaki sorunlarla çoktan ilgilenmeye başladığını ve gerekli çalışmaları yürüttüğünü öğrendik. Dekanımıza ilgisi ve bizi ağırlayıp dinlediği için teşekkür ederiz 🙏🏻
1
fahri muzdaribi fahri muzdaribi
He deyip geçmek bu oluyo herhalde

yaklaşan nöro komitesi

prime
Bir kere daha yaklaşıyor neler düşünüyorsunuz sevgili dönem 2'ler
sokratesla sokratesla
beynim bu kadar işi yapıyor, ben daha öğrenemiyorum bile. beynimden daha salakım bunu öğrendim sn prime :)
prime prime
gütfsözlük tarihinin en komik yorumu olabilir sayın sokratesla skdfsjkfjksfkjs
sokratesla sokratesla
enlerimize bir tane daha ekledik çok şükür sn prime ;))
prime prime
kaliteyle dolmuş dört bir yanınız diyorum başka da bir şey diyemiyorum :)
sokratesla sokratesla
gütfsözlük de olmasa nerde prımızı yapacağız yani :)
prime prime
prim bizim işimiz 🤣
ileleualatyr ileleualatyr
Düşünemiyorum ben bireysel olarak
prime prime
nöro'da öyle bir defect oluyor zamanla azalıyor ama hiçbir zaman tam iyileşme gösteremiyorsun
ileleualatyr ileleualatyr
Tıp bu konuda çaresiz anladığım kadarıyla,iş başa düştü o zaman
prime prime
malesef ki öyle

mdblue

prime
Son zamanlarda aktifliği düşmüş çok sevdiğim nadide yazarlardandır. Sanki ufaktan geri dönmüş gibi. Hoş gelmiş tekrardan 😊
3
mdblue mdblue
Arada gitmek zorunda kalıyorum, yoğun bir dönemdeyim ama gözlerim hep burada. Takip ediyorum. İlginiz için çok teşekkür ederim sayın prime. ;) hoş buldum.
prime prime
Siz iyi olun da bizim için önemli olan o :)
mdblue mdblue
Hep beraber iyi olalım inşallah, sağ olun. :)

ruhsuz

prime
sözlüğün en çok favori atan yazarı. artık öyle bir hale geldi ki ruhsuz x numaralı entry'nizi favorilerine ekledi bildirimi gelince gülümsetiyor :)
2
prime prime
ruhsuz bu duruma kızabilir :)
ruhsuz ruhsuz
Ayrıca sözlüğün en çok like atan yazarıyım:)

erkek ve kadının yakın arkadaş olması

prime
Armut hazır konuyu gün yüzüne çıkarmışken ben de bir şeyler söyleyeyim.
Üniversite hayatına kadarki tüm arkadaşlıkları boyunca çoğunlukla yakın kız arkadaş edinen biri olarak söylüyorum. Kesinlikle mümkündür.
Burada bir erkek penceresinden bakarak anlatırsam erkeğin arkadaşlıktaki rolü ve amacı çok önemli bence. İlişkiye başlarken yakın arkadaşlığı bir basamak olarak kullanan erkekler yüzünden böyle bir algı var.
Bu yüzden yakın arkadaş olmak isteyen kadın erkek aslında amaçları bu yöndeyse olurlar. Bu noktada da aradaki bazı sınırların korunması elzemdir.
Kadının penceresinden bakarsak da erkek çok daha basit düşünen bir birey olduğundan ötürü erkeğin söylediği şeyleri bazen olduğu gibi algılamak, daha derin anlamlara yormamak gerekir.
Yani anlayacağınız amaç gerçekten yakın arkadaş olmaksa olunuyor.
Zamanla insanların birbirini tanımasının ardından ilişkiye dönüşen arkadaşlıkları soracak olursanız da orası derin bir konu. O konuyu başka bir başlıkta ele alalım.

gütfsözlük tanıtım

prime
Sevgili yazarlar merhaba 👋🏻

Şimdi beni rahatsız eden bir konu var. Aramızda bence katılmayan yoktur ki gütfsözlük gerçekten çok güzel bir proje. Bu projenin yeteri kadar duyulmadığına ve tam olarak Gazi Tıp'a mal olamadığına dair çekincelerim var. Her ne kadar instagram üzerinden tanıtımları yapılmaya çalışılsa da bence hâlâ yeterli değil. Bu nedenle sevgili yazarlarımızı bir projeye davet etmek istiyorum.

Ben diyorum ki bu başlığın altına kucaklayıcı ve insanları davet eden entryler girelim. Bunlardan da en çok beğeni alanları instagram üzerinden post yapıp bu postu çevremize göndererek çevremizdeki insanları yazar olmaya davet edelim. Dm yoluyla, story yoluyla ulaşabileceğimiz herkese ulaşıp, yazar kazanıp sözlüğümüzün adının hakkını verelim.

Bunun başarıya ulaşması için yazarlarımızdan hem burada hem kendi instagram'larında ufak bir çaba sarf etmelerini rica ediyorum.

Biliyorum ki bizim yazarlarımız da bu projeye kayıtsız kalmaz. Entrylerinizi bekliyorum 🤗

Not: dönem 1 yazarlarımız özellikle siz kayıtsız kalmayın 🙏🏻
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol