confessions

prime

1. nesil Yazar - Yazar -

  1. toplam entry 173
  2. takipçi 47
  3. puan 13017

9.05

prime
Savaş gören insanları bilirsiniz. Çoğu bunu atlatamıyor. O savaş görmesine rağmen hâlâ bu millet için ayakta durmaya çalıştı. Fikirleriyle doğruya yönlenelim diye çabaladı. Ama bir o kadar da farkındaydı kendi fikrinin her zaman doğru olamayabileceğinin. Benim için onu özel kılan, dönemin şartlarını düşününce sözde bir meclis adı altında padişah olabilirdi. İmkanı vardı ama yapmadı; bu ülkenin geleceğini, bu insanların derdini daha çok umursadı. "Ben"liğini bir kenara bıraktı geleceğimiz için.

ebeveynlerinizi seçme şansınız olsaydı yine aynı aileyi seçer miydiniz

prime
çok şükür doğrularıyla, yanlışlarıyla mükemmel bir ailem var. kimse alınmasın yargılamıyorum ama ergen değiliz artık bu triplere girmiyorum ben. ölüm var hayatta. ben şanslıyım ki bana ailemin kıymetini anlatan ölüm çekirdek ailemde değildi. bunun yanında dostlarım benim seçtiğim ailem haline geliyorlar. umarım herkese nasip olur bu samimiyet seviyesi.
4
elegantmoon elegantmoon
Sayın prime çok tatlı bir kız kardeşiniz var bir kere, herkes o kadar şanslı değil, ayıp.
prime prime
Ben o kadar ifşa olmuş muyum ya 😊 çok teşekkür ederim Sayın elegantmoon. Hayatın yüzüme güldüğü birkaç noktadan bir tanesi. O konuda şanslı olduğumu kabul ediyorum gerçekten :)
mdblue mdblue
Bu bilgiyi yazdık bi kenara sayın prime. Ama hala sizi tanımıyorum merak etmeyin. :')
prime prime
duymayan bi siz kaldınız sayın mdblue :)

36 saat

prime
Hatırlar mısınız bir ara Twitter'da trend topic olmuştuk bu konuyla alakalı. O zaman gerekli düzenlemeler yapılsaydı Rümeysa doktor şu an hayatta olabilirdi. Neden anlamıyorum ülkemizde doktorun canı bu denli kıymetsiz? O zamanlar illa birine bir şey olması mı gerek diyorduk sesimizi duyurmaya çalışırken. Şu an ne dememiz lazım?

İlla Hepimizin ölmesi mi gerek...

müslüm gürses

prime
küçükken biraz da dinleyen kitle garip garip triplere girdiği için kendi içimde farklı etiketlere boğup hiç dinlemezdim. sonra gel zaman git zaman aştık bir şekilde. filmini izlediğimdeyse ön yargımdan dolayı kendimden utandım. onlarca eserin yanında ondan öğrendiğim en güzel şey de bu oldu aslında. ben baba'dan ön yargımı bir kenara bırakmayı öğrendim. buradan da aramızda eski ben gibiler varsa naçizane tavsiyemdir. herhangi bir konuda yargılarınıza bilmeden, tanımadan varmayın. sevgiler, saygılar...

kahve falına inanır mısınız

prime
insanların öğrendiği şeylere olan inançları yüzünden kendilerini o şeylere doğru manipüle ettiğine inanıyorum.

ps: cümle biraz sert duruyor ama vurgulamak istediğim nokta bir şeye inanmanın ne kadar etkili olduğudur.

kare çarşı

prime
geçen günlerde gece vakti ders arasında çıkmışım otururken bir rüzgar esti. rüzgarla birlikte baya bir yaprak döküldü. çok güzeldi sevgili yazarlar. kare çarşı sonbaharda ayrı bir güzel oluyormuş ^_^

bugün

prime
sayın dekanımızla okulumuzdaki sorunlar ve çözüm önerileri konusunda karşılıklı görüş paylaşımında bulunduk. okulumuzdaki sorunlarla çoktan ilgilenmeye başladığını ve gerekli çalışmaları yürüttüğünü öğrendik. Dekanımıza ilgisi ve bizi ağırlayıp dinlediği için teşekkür ederiz 🙏🏻
1
fahri muzdaribi fahri muzdaribi
He deyip geçmek bu oluyo herhalde

yaklaşan nöro komitesi

prime
Bir kere daha yaklaşıyor neler düşünüyorsunuz sevgili dönem 2'ler
sokratesla sokratesla
beynim bu kadar işi yapıyor, ben daha öğrenemiyorum bile. beynimden daha salakım bunu öğrendim sn prime :)
prime prime
gütfsözlük tarihinin en komik yorumu olabilir sayın sokratesla skdfsjkfjksfkjs
sokratesla sokratesla
enlerimize bir tane daha ekledik çok şükür sn prime ;))
prime prime
kaliteyle dolmuş dört bir yanınız diyorum başka da bir şey diyemiyorum :)
sokratesla sokratesla
gütfsözlük de olmasa nerde prımızı yapacağız yani :)
prime prime
prim bizim işimiz 🤣
ileleualatyr ileleualatyr
Düşünemiyorum ben bireysel olarak
prime prime
nöro'da öyle bir defect oluyor zamanla azalıyor ama hiçbir zaman tam iyileşme gösteremiyorsun
ileleualatyr ileleualatyr
Tıp bu konuda çaresiz anladığım kadarıyla,iş başa düştü o zaman
prime prime
malesef ki öyle

mdblue

prime
Son zamanlarda aktifliği düşmüş çok sevdiğim nadide yazarlardandır. Sanki ufaktan geri dönmüş gibi. Hoş gelmiş tekrardan 😊
3
mdblue mdblue
Arada gitmek zorunda kalıyorum, yoğun bir dönemdeyim ama gözlerim hep burada. Takip ediyorum. İlginiz için çok teşekkür ederim sayın prime. ;) hoş buldum.
prime prime
Siz iyi olun da bizim için önemli olan o :)
mdblue mdblue
Hep beraber iyi olalım inşallah, sağ olun. :)

ruhsuz

prime
sözlüğün en çok favori atan yazarı. artık öyle bir hale geldi ki ruhsuz x numaralı entry'nizi favorilerine ekledi bildirimi gelince gülümsetiyor :)
3
ileleualatyr ileleualatyr
Sizi şaşırtayım,ilk favori benden geliyor :)
prime prime
ruhsuz bu duruma kızabilir :)
ruhsuz ruhsuz
Ayrıca sözlüğün en çok like atan yazarıyım:)

erkek ve kadının yakın arkadaş olması

prime
Armut hazır konuyu gün yüzüne çıkarmışken ben de bir şeyler söyleyeyim.
Üniversite hayatına kadarki tüm arkadaşlıkları boyunca çoğunlukla yakın kız arkadaş edinen biri olarak söylüyorum. Kesinlikle mümkündür.
Burada bir erkek penceresinden bakarak anlatırsam erkeğin arkadaşlıktaki rolü ve amacı çok önemli bence. İlişkiye başlarken yakın arkadaşlığı bir basamak olarak kullanan erkekler yüzünden böyle bir algı var.
Bu yüzden yakın arkadaş olmak isteyen kadın erkek aslında amaçları bu yöndeyse olurlar. Bu noktada da aradaki bazı sınırların korunması elzemdir.
Kadının penceresinden bakarsak da erkek çok daha basit düşünen bir birey olduğundan ötürü erkeğin söylediği şeyleri bazen olduğu gibi algılamak, daha derin anlamlara yormamak gerekir.
Yani anlayacağınız amaç gerçekten yakın arkadaş olmaksa olunuyor.
Zamanla insanların birbirini tanımasının ardından ilişkiye dönüşen arkadaşlıkları soracak olursanız da orası derin bir konu. O konuyu başka bir başlıkta ele alalım.

gütfsözlük tanıtım

prime
Sevgili yazarlar merhaba 👋🏻

Şimdi beni rahatsız eden bir konu var. Aramızda bence katılmayan yoktur ki gütfsözlük gerçekten çok güzel bir proje. Bu projenin yeteri kadar duyulmadığına ve tam olarak Gazi Tıp'a mal olamadığına dair çekincelerim var. Her ne kadar instagram üzerinden tanıtımları yapılmaya çalışılsa da bence hâlâ yeterli değil. Bu nedenle sevgili yazarlarımızı bir projeye davet etmek istiyorum.

Ben diyorum ki bu başlığın altına kucaklayıcı ve insanları davet eden entryler girelim. Bunlardan da en çok beğeni alanları instagram üzerinden post yapıp bu postu çevremize göndererek çevremizdeki insanları yazar olmaya davet edelim. Dm yoluyla, story yoluyla ulaşabileceğimiz herkese ulaşıp, yazar kazanıp sözlüğümüzün adının hakkını verelim.

Bunun başarıya ulaşması için yazarlarımızdan hem burada hem kendi instagram'larında ufak bir çaba sarf etmelerini rica ediyorum.

Biliyorum ki bizim yazarlarımız da bu projeye kayıtsız kalmaz. Entrylerinizi bekliyorum 🤗

Not: dönem 1 yazarlarımız özellikle siz kayıtsız kalmayın 🙏🏻

sanat sanat için midirsanat toplum için midir

prime
İki grup var bence. Sanatını sanatı sevenler için yapanlar ve sanatını kendi için yapanlar. Örneklerle biraz daha açıklayalım. Fernando Pessoa'nın birçok eseri ölümünden sonra yayınlanmıştır. Ki bunda kendi rızası da yoktur bildiğim kadarıyla. Vasiyetinde kitaplarının yazılı olduğu bir sandığın yakılması istenirken yakın arkadaşlarından biri kıyamaz ve zamanla yayınlamaya başlar. Bu örnekte Pessoa bu eserleri kendi için icra etmiştir. Diğer tezim içinse vurgulamak istediğim nokta şudur. Bir sanatçı bir eseri yazdıktan sonra toplumun beğenisine değil bakın önüne sunuyorsa burada sanatsever ile bir etkileşime girme isteği mevcuttur. Bu noktada da şunu vurgulamak gerekir sanatçının kendi iradesiyle paylaştığı eserlerinde sanatçı ne ne düşünürse düşünsün bir toplum için bir çalışma vardır. Lakin bu çalışma toplumun tamamına değil sanatı seven kısmına yönelik bir çalışmadır.

dini kaygılarınız olmasa intiharı düşünür müydünüz

prime
Ölümünden korkar mıyım? Hayır. Ölüm kalanlara zordur. Peki ölümden korkmama rağmen beni intihardan alıkoyan şey din miydi? Bu sorunun da cevabı hayır. Kimseyi kırmak veya gücendirmek istemem. Ama hayatta hiçbir şey bu hayatı yaşamama pahasına kıymetli değildir. Hayatta tonlarca sorun olabilir ama emin olun çok daha fazla çözüm var. Hayatımdan intihar edecek kadar mutsuz olsaydım bu hayatı feda eder, her şeyi arkada bırakır ve yenisine başlardım. Yeni bir hayata başlamak için ölmek gerekmiyor.

okuldaki sorunlar ve çözüm önerileri

prime
Sorun: öğrencilere ait özel bir alanın bulunmaması
Çözüm önerisi: dekanlık binasının arkasındaki bahçe biraz peyzaj çalışmasıyla birlikte derlenip öğrencilere ve öğretim üyelerine tahsis edilebilir
2
kaira kaira
Dekanlık binasının arkasında bahçe mi var😳 ben şok!!!
prime prime
İlk gördüğümde ben de öyle olmuştum :)

iyi niyetin pratikteki değeri

prime
Sözlük biraz sessiz olmuş ben de boşluktan faydalanıp bir tartışma ortaya atayım dedim.

Özellikle şu konuda kafamı kurcalıyor. Elbette ki hocalarımız kesinlikle iyi niyetli yaklaşımlarla bizim için en iyisi düşünmeye çalışıyordur. Lakin pratikte bize o kadar da fayda sağlamayan kararlar da oluyor. Bu da akıllara "eylemin değerini belirlerken neye bakmalıyız?" sorusunu getiriyor.

Bu durumda sorum sevgili yazarlara, iyi niyet mi daha önemli yoksa uygulamadaki mutlak fayda mı?
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol