yurtta kalacaklara tavsiyeler

selektor yapan yildiz
Yurtta kalmıyorum ama oda içinde parfüm sıkılmıyormuş odadakiler rahatsız olmasın diye.

Yurtta kalsam üçüncü gün falan odadan atılırdım.
9
mandalinasoydumbasucumakoydum mandalinasoydumbasucumakoydum
Bu kural bütün yurtlarda geçerli mi acaba yoksa kyk'da ve bazı yurtlarda falan mı geçerli
selektor yapan yildiz selektor yapan yildiz
Bilenleri yoruma bekleriz:)
fistikgibiri fistikgibiri
KYK ulusal racon ve sözlü yönetmenliğinde deodorant, parfüm ve türevlerini (Sebamed pudralı/ pudrasız rolon ve sprey kolonya uçlu olan deodorant hariç) oda sınırları içersinde kullanmak oda sakinlerini rahatsız eder, hak ihlalidir, yapılmamasını önemle rica edilir, yapanları uyarmak gerekir:)
mandalinasoydumbasucumakoydum mandalinasoydumbasucumakoydum
Peki bu kural özel yurtlarda da geçerli mi 🥺
mandalinasoydumbasucumakoydum mandalinasoydumbasucumakoydum
ya da nerede parfüm sıkmalıyız? mesela odanın içinde banyo var banyoda sıksak olur mu yoksa yine ortak banyo diye sıkıntı mı olur?
fistikgibiri fistikgibiri
mübalağa ediyorum:) tamamen odadakilerle ilgili bir konu. bu olay sabah herkes uyanıp işe gitme vaktinde iki üç dört kişi tarafından yapılır ve eğer odada da uyuyan biri olursa zehirlenmesin diye söylenilen şeyler:) umumi yerde mahremiyet alanı çok daralıyor. buna dikkat edildiği sürece sorun yok. rahatsız olup olmadığı sorulur, bu veya buna benzer konular önceden tartışılır karara bağlanır, veya illaki banyo lavabo gibi havalandırmanın sürekli olduğu yerlerde uygulanabilir.
fistikgibiri fistikgibiri
bir yerden sonra su akar yolunu bulur misali her şey yoluna giriyor, her şey çok güzel oluyor yeter ki pollyanna fistikbiri gibi düşünün:) 6-8 kişilik odada bile kalsanız öyle. bir şekilde hayat yaşanıp gidiyor. 10 kişide bile kaldım. durumlar böyle
mandalinasoydumbasucumakoydum mandalinasoydumbasucumakoydum
Hahahahahah pollyana olmak konusunda sizden aşağı kalır yanım yoktur muhtemelen :) teşekkür ederim bütün yorumlarınız için
fistikgibiri fistikgibiri
ne demek
kirke
Yurtta en önemli şey bence uyumlu olmaktır. Çok katı kurallarınız varsa yurt hayatı sizin için çok zor olabilir.
Eğer tek kişilik odada kalmayacaksanız oda arkadaşlarınız olacak ve bunların mükemmel insanlar olma ihtimali çok düşük. Mutlaka sevmediğiniz, size uymayan huyları olacak. Kimisi kirli olacak, kimisi odada telefonla konuşacak, kimisi her sabah patır kütür hazırlanırken sizi uyandıracak. Burada önemli olan bu sorunları tatlı dille halletmeye çalışmak, kavga etmeden sorunları çözebilmek. Tabi ki burada karşınızdaki insanın mizacı da önemli ama siz elinizden geleni yapın. Bir sene aynı odada kalacağınız insanla aranızın kötü olması düşündüğünüzden de kötü olabilir.

Yurt yemekleri... Eğer yemek seçen biriyseniz en lüks yerde bile kalsanız mutlaka sevmediğiniz şeyler çıkacak ve bir yerden sonra dışarıdan yemek size pahalı gelmeye başlayacak. Ben yemek menüsünden sevmediğim şeylerin yerine ton balığı/ yaylanın hazır makarnaları gibi şeyler koyup yiyordum, denenebilir.

Temizlik... Eğer bir vakıf/dernek yurdunda kalmıyorsanız büyük ihtimalle yurdun içinde ayakkabıyla geziliyordur. Kapıda ayakkabımızı çıkarıp içeride çorapla gezeriz diye düşünmeyin bile, tüm yurt aynı süpürge ve vileda ile temizleniyor. Eğer üşenmiyorsanız kendi odanızı kendi aldığınız malzemelerle temizleyebilirsiniz. Ancak bu seçenek de gerek iş bölümü gerek uyum açısından çok kişilik odalarda pek mümkün olmayacaktır. Ayakkabıyla gezilen odada sürekli bir şeyleriniz yere düşecek, bir şeyler yerlere sürülecek. Ben ısrarla düşen her şeyi defalarca yıkardım, buna pek takılmayan oda arkadaşlarım da vardı. Herkesin temizlik anlayışı farklı işte, çok sorun etmemek lazım.

Yurtta içinize gerçekten sinen bir oda arkadaşı bulursanız da vakit kaybetmeden eve çıkmanızı öneririm.

Edit: uyumlu olun derken kendinizden taviz verin demek istemedim, kişisel alanınıza sahip çıkmayı bilin. demek istediğim bağır çağır kavga etmeden sorunları halletmek ilk seçeneğiniz olsun. olmuyorsa olmuyordur zaten.
armut
Herkes farklı evlerden gelecek ve tanımadığınız insanlarla aynı odada kalacaksınız. Hiçbiri sizin küçük çevrenizde rastladığımız insanlara benzemeyecek. Çok kötü kişilerle de karşılaşacaksınız. Kimseyi sevmek zorunda ya da kimseyle iyi anlaşmak zorunda olmayacaksınız. Bunu aklınızdan hiç çıkartmayın.
rakuncu
Herhangi bir şey beklemeyin, olanla yetinin, ne katı olun ne de gevşek. Kendinizi ezdirmeyin, milleti ezmeyin. Acizane yorumlar... Karşıdaki hayvan da olsa insan kalın. Çok da şeyapmayın. Keyfini çıkarın. Hiçbir yerde yaşayamayacağınız mükemmel eğlenceli saatler de geçirebilirsiniz, sinirden ne yapacağınızı da bilemeyebilirsiniz. Bırakın görün, Allah ne yazmış. Anın tadını çıkarmayı ihmal etmeyin. Bence. Sevgiler, saygılar.
ruhdoc
Özelinden, vakfına, devlet yurduna çeşit çeşit yurtlarda kalmış biri olarak şöyle diyebilirim.

Vakıf yurtları sizden bir şeyler bekliyorlar. Ama genellikle bu beklentileri karşılayamayan grup bizim tıp camiasındaki öğrenciler oluyor. Tabi bazı istisna arkadaşlar her türlü işe yetişebildiği için çok genellememek gerek. Küçümsemek istemeseniz de idarecilerin kendi eğitim hayatlarını sizle karşılaştırmaları sonucu sanki küçümsüyorsunuz algısını oynayıp kafayı sıyırmanıza sebep verebilir. Tabi zamanla derdinizi anlatamadığınız içinde bu sefer gerçekten bu küçümsemeye başlıyorsunuz. İnsanın dengesini şaşırtıyorlar. Sizin kendi doğrularınızla mücadele edildiği zamanlarda yaşıyorsunuz. Kendi çizginizi korumak için bir mücadeleye giriyorsunuz. Zaman zaman yıpratıcı, zaman zaman güzel dostluklar kazansanız da eninde sonunda kendinizi oradan kurtarmaya çalışıyorsunuz.

Özel yurtlarda kalmak görece daha iyi olmakla beraber maddi imkanların kısıtlamaları devreye giriyor maalesef. Yurdun yemeğini, suyunu iyice araştırmanız sizin için uygun olacaktır.

Devlet yurtları ise tam bir kumar. İlk kaldığım yurt ise ciddi olarak uzaktaydı. Aslında mesafe problemi olmasa gayet iyi bir yurttu. Daha sonrasında merkezdeki yurtlara nakil için uğraşıyorsunuz zaman kıymete bindikçe. En azından size karışan yok. Oda arkadaşlarınızla da aranızda bir denge kurduğunuzda gayet yaşanılabilir.


Sırada gelelim Ankara özelinde konuşmaya.
Özellikle sahil tarafından gelen arkadaşlar sıkı giyinmeniz lazım. Ayaz, Ankarası ile ünlü bir şehirdir. Ya da bunun gibi bir ince espri vardı 🤪. Sonbahar diye düşünmeyin. Sabahları (özellikle sabah 9 öncesi) şu aralar ince mont ya da kalın ceket giymeyi gerektiriyor. Kışını siz düşünün ona göre hazırlıklı gelin.

Edit: bunu yazdıktan sonraki gün üstünden ceketini çıkaramadı...
margauerite gautier
Belki biraz reklam gibi olacak ama yurdunuzun sunduğu yemekleri yemek istemediğinizde ve sürekli restorandan yemek sipariş vermek de bütçenizi aşmaya başladıysa, malum markalı noodle'lar yerine paketli hazır yemek üreten firmanın ürünlerini tercih edin. Hem kalorisi düşük (7'de 1'e kadar düşebiliyor) hem ev yemeği hissi veriyor hem de paketi kaynar suyun içine atarak bile ısıtabiliyorsunuz. Yanlış hatırlamıyorsam noodle'ların bir paketi 500 kaloriye yakın ve yüksek kalorisine rağmen pek karın doyurduğu söylenemez. Ben pandemi öncesindeki aşırı sağlıksız beslenme biçimimin kötü sonuçlarıyla yüzleşmek zorunda kaldım ne yazık ki. Daha fazla insan benim yaptığım hataları yapmasın istiyorum :) her şey bir yana muhtemelen çikolatanızdan kısarak dengelemeye çalıştığınız günlük kalori alımınızı noodle gibi pek de güzel olmayan bir şey için bozmaya değmez bence. Tabii kilo konusunda hiç probleminiz yoksa bu son maddemi es geçebilirsiniz :)
poyrazkarayel
dağdan yeni inmiş insan müsveddesi dolu her yer. Şu an kütüphanede ders yapıyorum adam görüntülü telefonla konuşuyor ses direkt dışarı geliyor anlayacağınız. Sinir hastası iseniz ya da böyle konularda takıntılıysanız kalmayın yurtta falan arkadaşlar.
2
ileleualatyr ileleualatyr
Bu yüzden oda arkadaşım dahil pek çok kişiden zaman zaman nefret ediyorum. Saygıdan bihaber olmaları sinirimi bozuyor, her gün bir evin hayaliyle uyuyorum…
poyrazkarayel poyrazkarayel
İşin kötü tarafı insanların bunun yanlış olduğunu anlamak istemiyor her gün uyarsanız dahi
gri
Mümkünse kalmayın
1
gri gri
Normalde çok uyumlu ve umursamazımdır ama heeeeeeeeeeeeer gün sesli görüntülü konuşmalar, son ses alarmlar çıldırtıyor beni
privileged of medic
Minimal yaşamaya çalışın her şeyinizin eksiksiz,kusursuz bir şekilde düzgün olmasına gerek yok idare edebiliyorsanız öyle devam ettirin yeni bir eşya almayın. Yoksa yıl sonu toparlanırken kendinizi durup durup bunları ne yapacağım diye düşünürken ama hiçbir şey yapamazken bulursunuz.hatta o kadar yorgun olmasanız ve utanmasanız ağlayacak hale gelirsiniz.nereden bildiğimi sormayın…
daenerys targaryen
iki üstteki entrye katılıyorum. belki insan yaşadığı yeri biraz yuvaya çevirmek istiyor ama dekor amaçlı ya da lükse kaçabilecek eşyaların yurt odanızda bulunması yurttan çıkmayı çok zorlaştırıyor.
odanızda mutlu olup olmayacağınızı odanın özellikleri yurdun fiyatı yemekler değil oda arkadaş(lar)ınız belirliyor. şans sizden yanaysa çok iyi olmasa da ortalama üstü bir dönem geçirebilirsiniz :) bol şanslar diliyorum o yüzden.
ve son olarak 3lü priz uzatma kablo terlik hurç hayat kurtarıyor. pek hurç kullanan görmedim yurtta ben ama bazanın çöplüğe dönmesini önlüyor. ve en önemlisini yazmayı unutmuşum. kulaklık. gözünüzü seveyim kullanın kullandırın şu aleti. ayrıca gece yatarken de kulaklıktan ses dışarı çıkıyor mu diye düşünün olmadı sorun. genelde ilk ay hatta ilk hafta çok önemli oluyor nasıl başlarsanız öyle devam eder. çok kasıntı birisi gözükmeyeyim diye sınırları en başta belirlemezseniz sonra tatsız olaylar yaşanabilir.
zazabey
Hoşunuza gitmeyen durumları en yakın arkadaşınız dahi olsa yüzüne söyleyin içinize atmayın. Ters tepki veren ya da gıcıklık yapan olursa münasip bi yolla karşılığını verirsiniz. Kimseye katlanmak zorunda değilsiniz onlar size katlansın. Laftan anlamayan birileri olursa isler pisleşiyor maalesef. Bana öyleleri denk gelmişti. Yurtta ve yurt dışında, oda arkadaşımla beraber uğraştık biraz onlarla. Sonra idareye şikayet etmişler bizi. İkinci dönem eve çıktım arkadaşla. İyi ki çıkmışız. Yani imkanınız varsa mutlaka eve çıkınız :)
schlimazl
Öğrenci yurtları tc simülasyonunun acı bir parçasıdır. Hayat şartlarınızı minimuma, gerçekten minimuma, indirmeniz gerekir. Az uyku, az yemek, hiç temizlik.. Bir sistem nasıl her yıl daha kötüye gider. Gerçi ülke olarak toptan geriye doğru akıyoruz. bu durumda "sistem" beklemek benim hatam. Eğer sporlu bir bakteri değilseniz hayat gerçekten çok zor.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol