gütfsözlük

admin
şikayet edilmiş bir entry bulunmakta olup duyurusu yapılmıştır. gütfsözlük kural ihlallerinde gerekli hassasiyetin gösterilmemesi halinde kullanıcı verilerinin okul idaresi ile paylaşılma hakkı bulunmaktadır. üst üste yapılan kural ihlallerinde hesaplar süresiz olarak banlanabilir. kural ihlali gördüğünüz entryleri şikayet etmekte tereddüt etmeyiniz. herkese iyi geceler.
armut
Kendisine ait İnstagram sayfasında gönderileri beğenenlerin önemli bir kısmının aktif sözlük yazarları olduğunu düşündüğüm sosyal paylaşım platformu.
2
mdblue mdblue
İstisnalar da kaideyi bozmaz tabii :)
inthebleakmidwinter inthebleakmidwinter
Aslına bakarsanız sayın armut pek öyle değil, yazarlarımız dışında da pek çok rağbet ve beğeni alıyoruz.
richardthelionheart
toplam yazar sayısının sabit bir şekilde 206 kalması ile beni üzen okulum sözlüğü. ben bu işlerden anlamadığım için kolaydır, zordur, bu da nasıl yapılmaz falan diye söylenemem ama aklımdaki bazı fikirleri bu platformun geliştirilmesi için paylaşmak isityorum. Olur ya kafalarına yatar, yapacak güçleri olur platformu zenginleştirmek için adım atılır; ne mutlu bize!

1. Sözlüğü GÜTF ile sabit tutmak.

Olay bu mu bilmiyorum, sadece Gazi Tıp Fakültesinde okuyanlar mı yazar yapılıyor bir fikrim yok fakat açık bir sözlük haline getirmek bence işleri çok çok geliştirir. Kural olsun, üniversite öğrencileri kullansın sadece densin o yüzden sadece .edu uzantılı e postalar kabul edilsin falan ama bir şekilde yaygın bir kitle bulursak bence sözlük gelişebilir. Olmadı güzel birkaç renk eklenir, tıp fakültesi mensupları adları yanında steteskop görür, tarih fakülteliler bir roma sütunu görür vb. renklenir site.

2. Yok, sadece TIP olsun

O zaman da tüm tıplara açılır sitemiz, sadece doktor adayları vb. girer girdilerini; bu sefer de isimlerin yanında okul logosu olur belki falan yine bir renk katılmış olur. Bunu yapmak ne kadar kolaydır zordu bilmiyorum ama fikirlerimi yazıyorum, tekrar belirteyim. Kitlenin artması sözlüğün devamlılığı ve büyümesi için bence şart

3. Memnuniyet

Ben sitenin istatistik olayını, puan sistemini, yorum yapma özelliği, bkz'larını, taçlandırmasını falan çok seviyorum. Eleştiri yaparken çok çok memnun olduğum taraflarını da söylemeden geçmeyeyim.

4. Çaylak/Yazar ilişkisi

Bence bir süre için, gerekli şartlardan geçildikten sonra yazar sayısı kısıtlanmadan arttırılmalı. 100 kişi çaylak kalarak sözlükte yazılarının çıkmasını bekliyor şu an. Zaten 206 tane yazar var. Yani 300 üye ile biraz küçük bir sözlüğe sahibiz.

Tamam kimse milyonluk bir ekşi sözlük çıkartalım demiyor zaten ilk zamanlarından ama bugün denk geldiğim bir sözlük var, reklam olmaması adına ismini vermeyeceğim. toplam yazar + çaylak 15.000 kişi falanlar mesela ve instagram'da bir reklamlarına denk gelerek haberdar oldum. Kendi çaplarında bir şeyler yapıyorlar karma, listeler vb. gayet tanıdık geldi bana da. Umarım sözlüğümüz de bir gün istediğim/iz gibi gelişir de aktif bir platform olur. gerçekten hevesli bir şekilde girmiştim fakat beklenildiği gibi gitmiyor sanırım.. aklıma gelen başka bir şey olursa da düzenleme yaparım girdi üzerinde. dediğim gibi yazmamdaki tek amaç platformu aktif ve kullanılabilir bir yere dönüştürerek geliştirecek birkaç fikir sunmak.
5
mdblue mdblue
Açıkçası ben diğer tıp fakültesi üniversitelerine açılma fikrine artık sıcak bakıyorum. Tıp fakültelerini üniversite üniversite ayrı renklerle temsil edebiliriz aslında. ;) ama Gazi mavi olursa ancak yola devam edebilirim. ;)))
inthebleakmidwinter inthebleakmidwinter
Sayın richardthelionheart tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim, halihazırda bir kısmı zaten uygulanmakta. Şu anki tek kuralımız gaziedu mailiyle üye olan her gütf lü öğrencinin doğrudan yazar yapılması şeklinde. Ne yazık ki ancak böyle filtreleyebilmekteyiz. İlerleyen dönemlerde bazı revizyonların yapılması gündemimizde. Tekrardan çok teşekkür ederiz.
sokratesla sokratesla
ne kadar diğer üniversitelerin katılmasına sıcak bakmasam da bence sözlüğü aktif tutabilecek en güzel şey, mobil bir uygulama ve bildirim seçenekleri olabilir. büyük mobil uygulamalarda bildirim geldikçe uygulamaya ait bağımız kopsa bile bize kendini hatırlatan bir sistem olduğu gibi gutfsozluk.com'u da bu sistemde yazarları aktif tutabiliriz.
mdblue mdblue
Evet kesinlikle katılıyorum ama bildiğim kadarıyla android uygulaması var, Apple'da uygulamayı yapmak için yüklü bir miktar gerekiyor. Bunun için reklam almak denendi ama o miktara yaklaşılamadı. O yüzden böyle devam ediyoruz. :(
richardthelionheart richardthelionheart
önerilerimi dikkate alarak okuduğunuz ve cevap verdiğiniz için ben teşekkür ederim, dediğim gibi bu tür site yapım işlerinden anlamıyorum o yüzden kapasitemiz nedir, gücümüz neye yeter bilmiyorum ama hızlı bir şekilde büyük bir kitle oluşturarak gelişmesini umuyorum sözlüğün. Umarım daha güzel günlerini de görürüz platformumuzun..
ileleualatyr
İyi ki var.
Burayı hem hiç kaybolmayacak bir günlük olarak kullanıyorum, aklımda ne varsa yazıyorum Hem de normalde muhtemelen tanışamayacağım insanlarla bir şeyler paylaşıyorum. Daha ne olsun yani.
leavesfromthevine
Burayı sevme nedenlerimden biri de yorumlaşmaların çok iyi olması. Çoğu zaman kahkaha atmama sebep olabiliyor bazı entrylerin yorum kısmı.
2
lavinia lavinia
Benim nedenim de sensin ❤️
leavesfromthevine leavesfromthevine
🥺❤️❤️ düştüm güzelliğine
deli dumrul
Malumunuz yeniler(22' girişliler) gelmeden yerimizi alalım, buralar dutluktu deme entriyğsii.. entry konumuz: nasıl girdi girilir

Önce uygun başlığımızı buluyoruz, füze flan başlığı değil şu renkli yazılar başlık veya kendimiz konuyu aratıp henüz girilmedi istersen bi şeyler karala bölümüne bi şeyler karalayıp kendimiz başlığımızı yaratıyoruz ve girdilerimiz giriyoruz. Ama nasıl girdiler buranın yazılı olan hiç okumadığım kuralları dışında yazılı olmayan herkesin kendine göre töresi var. O töre zaten üslubu belirliyor törenin sınırları fazla aşılınca çatışma çıkıyor harfler falan (aman ortalık kafamda karıştı yazması bile korkunç #savaşahayır)

Tanım yaparak girmek sözlüğün ilk amacı, kim bulduysa sözlük tabirini o yüzden eklemiş herkesin kendince tanımı oluyo mekanda. Ben özgün olsun diye arada t: (tanımın t'si) yazarak giriş yapıyorum (geliyo ıhımm) misal1:

t: (geldi) Şimdi üç tane hayat var (izci selamındaki gibi değil elleri birleştirmeden açarak üç tane) bunlardan birincisi yaşadığımız gerçekli hayat, ikincisi ahiret (bence var ya), üçüncüsü de sanallısı.. gütfsözlük de bunlardan sanallısında hüküm sürer.

Veya misal2:

t: gütf harf olarak g ü t f harflerinden oluşur sırasıyla, "gazi üniversitesi tıp fakültesi"nin baş harflerinden esinlenir. Sözlük ekiyse, sözlükte aratıldığında birinci anlamı kelimelerin anlamına bakılmak için olan şey değil; ikinci anlamındaki misal1'de bahsedilen şey anlamını taşır. Zamanla ilk amacı olan -tanım entrysi girme- anlamını kaybeden "sözlük" kelimesi bağımsızlığını yitirir ve gütf'e bağlanır ve gütfsözlük kelimesi açığa çıkar

ver sloganı:

Tarzlar üsluplar gütfsözlüğe renk katar!
2
deli dumrul deli dumrul
Hayat maximumda ta taa ta ta ta taaaa gibi entry
poyrazkarayel poyrazkarayel
Elinize sağlık
schlimazl
İlk stajımdan son stajıma kadar kullanmaktan keyif aldığım Anonim temellere dayanan platform. Tabi biz o anonimleri de birer birer tanıdık da neyse :)) Nerde o eski yazarlar..
selektor yapan yildiz
Aslında gazi tıp forum gibi kullansak baya efektif olacak site bence. Dönem 1'den asistan doktora kadar geniş çeşitlilikte bir popülasyon var. Hal böyle olunca, çok güzel bir bilgi paylaşımı olabilir diye düşünüyorum.

Site bence iç karışıklıklara kurban gitti. Tartışmalar oldu, o tartışmalar ileri gitti, sonra sözlüğü yavaş yavaş bırakanlar oldu. Öyle olmaması gerekiyordu.
(bkz: yüz göz olduk yar seninle)

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol