confessions

poyrazkarayel

1. nesil Yazar - Yazar -

  1. toplam entry 294
  2. takipçi 19
  3. puan 24702

yazarların uzmanlık için düşündüğü bölümler

poyrazkarayel
Spor hekimliği. İdealler, hayaller elbet hoş güzel fakat insan kendi akıl ve ruh sağlığını hatta arttırıyorum can güvenliğini dikkate alarak karar vermeli.

Çok yakın bir akrabam spor hekimliği stajındaydı. Sanki Türkiye'de yaşamıyormuşçasına güleryüzlü ve relax bir insanmış muhatap olduğu doktor ve personeller. Yemek getiriyorlar gün yapıyoruz hop ertesi gün UEFA organizasyonu için doping kontrolü.

Maaşları daha azmış sanırım ama ben kabulüm. Daha az stres, daha az efor, daha uzun yaşam. Bu şartlarda maaştan feragatle yaşam satın almış oluyorum. "Sporcunun bağlar kopmuş 4 ay sahalardan uzak kalacak" olmak istiyorum. tabi fikirler veya şartlar değişir belki o muamma.

uyku düzeni

poyrazkarayel
Geçen sene kaldığım yurt odam 6 kişi idi bu sene 8 olmuş sanırım ve herkesin yat kalk saati farklı. Okulun gerektirdiği tempo farklı bazı elemanlar gece 4-5 e kadar yemek yiyip kettle çalıştırır bazıları 2 de işten çıkar ışığı açar yataktan atlar sigaraya çıkar falan. Sinir hastası olmuştum 2-3'ten aşağı uyuyamıyor öğlen olmadan kalkamıyordum. Kaç kere kavga ettim adamlarla aynı tas aynı hamam.

Dedim bu sene kulak tıkacı alayım kalitelisinden istiyorlarsa vursunlar birbirlerini duymam. Abi 5-6 gün oldu paket kargoda olduğu gibi duruyor. Baktım gelmeyecek bu Ankara'ya geldim. Tanrılar beni kurban istiyor herhalde..
6
ruhsuz ruhsuz
Merhaba sayın yazar. Ben eczaneden almıştım 3 sene önce. Odio gibi bir markaydı ve bir sene içinde eridi,günden güne küçüldü. Bu yüzden kulak tıpacı olsa bile sesleri duyuyordum. Ancak 2 sene önce yeni bir tane aldım anakradaki bir eczaneden ve 2 senedir hijyenine dikkat ederek kullanmama rağmen erimedi ve ilk günki kadar engelliyor sesleri. Ev çok sesli olunca da kullanıyorum ders çalışirken ve dikkatimi toplamama yardımcı oluyor. Hic bir yerden ses gelmezken taktığımda ise tam tersine dikkatim dağılıyor.
Entry den genel olarak bağımsız bir yorum ancak tecrübelerimi aktarmak istedim.
poyrazkarayel poyrazkarayel
Gayet faydalı bir yorum markasını öğrenebilir miyim
ruhsuz ruhsuz
Eriyenin markasını buldum;otifleks
Memnun olduğum;poblex
poyrazkarayel poyrazkarayel
Teşekkür ederim
ruhsuz ruhsuz
Rica ederim
ruhsuz ruhsuz
Sayın yazar sonradan aklıma geldi: ben ilk zamanlar kulak tıpacı ile uyumakta zorlanıyordum,gece uyurken çıkarıyormuşum o esnada. Birkaç kere kaybettim sandım ama ya yatağımdan ya da kıyafetimin içinden çıktı.
Şu anda alıştığım için gece çıkarsam bile yatağımın yanındaki komidine ya da yastığımın altına bırakmış oluyorum. İlk kullanımlarda bir teki ya da ikisini sabah bulamazsanız kulağınızda kıyafetinizi,yatağınızı,yatağınızın çevresini arasanız bulursunuz muhtemelen

aşk

poyrazkarayel
Arapça 'aşaka "sarmalamak, sıkıca sarılmak" kelimesinden gelmekteymiş. İnanan olur olmaz ama yaşayan bilir. Bilenin kalbi ruhu kısık ateşte usul usul yanar. Aşık pişer sevmeyi öğrenir, sevilmek hayali sarhoş eder bir güzel, hayaller kurdurur ilk andan beri.

Amfinin merdivenlerinde görür de "ne güzelsin sen" der aşık. Tatlı tatlı hayaller kurar. Hayallerde bile temkinli ilerler aman kırmasın, uzaklaştırmasın kendinden. Dili dönüp de diyemez kalbime bir ateş düştü, bir aşaka var ruhumda dedik ya sarıldım hayallerde sana izin verir misin, baksan bana her gün aşkla?

Senaryo yazılmış kader örmüş ağları, rast gelir de söyler aşık, ikisi beraber aylar boyu kavrulur bu ateşte, usul usul pişer iki aşık öğrenirler sanırım sevmeyi. Severken bazen incitir istemeden aşık, öğrenirler elbet.

beraber yürünecek uzun yol, anlayış özveri saygı gerektiren bir yol arkadaşlığı inşallah vardır ufukta.

anksiyete

poyrazkarayel
bu meret öyle bir şey ki bir anda sizi delirecek kıvama getirebilir. Düşüncenin biri parlar sen dersin ki tamam ben bunu çözdüm artık önüme koyup durma. Sürekli getirir koyar önüne bu, ya çözemeseydin. Bakın ya çözmediysen de değil.. ulan çözdüm işte yürü git kafamdan. Bunu yenene kadar her gün defalarca gelir aynı yargı tekrarlanır zihinde. Bende ırsi bu yaşamayı öğreneceğiz artık napalım.

türkiye'de kibarlığın eziklik olarak görülmesi

poyrazkarayel
Adım başı aşağılık kompleksine sahip bireyimsi barındıran ülkemde maalesef görülen durum. bu tip insanlarla hemen hemen her yerde karşılaşabilirsiniz. Mesela markette bir ürünün olup olmadığını sordunuz.

- pardon, krep tavası kaldı mı elinizde acaba ?
+ Yoook.

Ama gidip şöyle derseniz :

- ya bugün tava mı ne gelmiş bulamadım nerde bu?
+ Efendim şu bakliyat reyonun hemen arkasında.

Her an ya her an karşılaşabilirsiniz. Mağazaya gittiniz baktı siz çok kibarsınız hemen senli benli yılışık konuşurlar ama biraz odun olsanız aman efendim aman paşam. Yahu seni insan yerine koyup sanki Avrupada yaşıyormuşsun gibi muamele gösteriyoruz tepemize binmeye çalışıyorsun. Bu gibi medeniyetsizliğin beşiği ülkelerde, yerine göre hayvan gibi davranacaksınız ki neticede üzülen siz olmayın.

Edit: sadece çalışanlar üzerinden değil genel insan skalası kastedilmiştir. Örnekler kendi yaşadıklarımdır. Saygılar.

srebrenitsa katliamı

poyrazkarayel
Bugün 27. Yıldönümü olan insanlığın kara lekesi. Din, dil, ırk, siyasi görüş gözetmeden sanıyorum herkesin ortak görüşü bir insanı değil öldürmek bunu düşünmek bile aşağılık bir zihniyettir. Hele bir de içlerinde suçsuz günahsız çocuklar, kadınlar, eli silah tutamayan yaşlılar varken. 27 yıl önce bugün binlerce insan ağır silahlarla "etnik temizlik" adı altında vahşi şekilde can verdi tüm dünyanın gözü önünde.

"Yugoslavya'nın çöküşü üzerine 1992 yılında Sırpların Bosna'da başlattıkları soykırımın ardından bölgeye zoraki olarak müdahale eden Birleşmiş Milletler'in güvenli bölge ilan edilen 6 bölge arasında Srebrenitsa da bulunmaktaydı.

Savaştan önce nüfusu 24 bin civarı olan kentin nüfusu diğer bölgelerden gelen mülteci göçleriyle 60 bin civarına gelmişti. Artık Srebrenitsa 'açlık' ve 'hastalıklar' ile mücadele eden bir 'toplama kampı'na dönüşmüştü. Müslümanların elindeki silahlar BM Barış Gücü tarafından koruma gerekçesiyle toplanmıştı.Ratko Mladiç komutasındaki Sırplar Srebrenitsa'ya olan saldırılarını sıklaştırdıklarında müslümanların toplanan silahlarını geri almak için yaptıkları başvuru, sorumlu Hollanda komutanı Thom Karremans tarafından reddedildi. BM yalnızca iki F16'yı kent üzerinde bir uçuş yaptırmakla yetindi.

Hollandalı askerler bir gece yarısı Bosna'daki BM Barış Gücü komutanı Hollandalı generalden aldıkları emir doğrultusunda kenti boşalttılar. Savaş sırasında şehrin güvenliğinden sorumlu olan Hollandalı Komutan Thom Karremans kendisine sığınan 25 bin mülteciyi ve şehri Sırplara teslim etti.

Daha sonra orataya çıkan bir video kasedinde Sırp generalin kenti boşaltan Hollandalı komutana bir hediye verirken görüntüleri çekilecekti. Bir hafta süren katliam II. Dünya Savaşı'ından sonra insanlığa yapılan en büyük suç olarak arşivlerde yer aldı."

dr ekrem karakaya

poyrazkarayel
Elinde bıçakla kıytırık bir avm'ye giremiyorsun, havaalanına yaklaşamıyorsun ama silahla elini kolunu sallayarak hastaneye girip doktoru öldürebiliyorsun.

Bu insanların derdi para veya daha az çalışmak değil. Ulan bunları geçtik en temel şey bu insanların can güvenliğini sağlayın. Terörist mi bunlar düşman mı ne istiyorsunuz tek amacı can kurtarmak olan insandan.

kadın

poyrazkarayel
"...bir kadını ağlatırken çok dikkat edin, çünkü tanrı gözyaşlarını sayar! kadın erkeğin kaburgasından yaratıldı, ayaklarından yaratılmadı, öyle olsaydı ezilirdi; üstün olmasın diye başından da yaratılmadı. ama göğsünden yaratıldı, eşit olsun diye kolun biraz altından korunsun diye; kalp hizasından sevilsin diye..."

Ağlatmayı alışkanlık haline getirmeyin her bir damla bir kırgınlık, olmaz ama belki dönülmez yolların çakıl taşı olur. Kalbi güzel olanı, sanki bir sevap işlemişsin de imtiyaz olarak sana tanınmış olan meleği üzmeyin. Çünkü melek kötülük bilmez kırılır kanatları, bilmeden de yaptığın bir kötülükle. Sen kırsan da döner o yumuşak huylu davranır sana ki bi dahakine insan gibi davran az biraz törpüle kendini.

Kırgın kadın belki affeder, yine yinelenir belki sevgiler. Binbir özenle söylenir güzel cümleler ve yine bakar birbirine aşkla dolu o gözler..

Ama onulmaz açılan hiçbir yara, unuttum dese de kadın boş yere gönlünü ferah tutma. Ona yapılmış her kötülük, kalbine açtığın her yara aradaki bağı usul usul koparır. Belki bir gün o son şans da kalmaz elinde. kanatlarını kırmadan uçup gider de melek, o pişmanlık oturur zihnine.

Kafan bi dünya olur düşünceler bir deniz, dalga dalga vurur vurur pişmanlık da alır götürür seni kendinden. O sele kapılmamak o ipe koparmamak, o kanadı kırmamak asıl mesele kırdıktan sonra pişman olmak değil.

Asıl sevgi bilmeden de olsa incitmemek meleği..
çünkü tanrı gözyaşlarını sayar!

lavinia

poyrazkarayel
yüzü ay ışığı kadar parlak ve güzel olan kadın demektir. Shakespeare'in Titus Andronicus isimli eserinde, Roma imparatorluğunun başkomutanı olan Titus'un güzeller güzeli kızıdır Lavinia. Ölünce (Allah gecinden versin) şehrin uzağında bir tepeye gömülür güzeller güzeli Lavinia. Aylar sonra mezarının üzerinde bir çiçek çıkar. O çiçeğe de bölgede yaşayanlar “Lavinia” ismini verirler.

Bu çiçek genellikle mutlu huzurlu diyarlarda yetişebildiği gibi fırtınalı ve bol yağmurlu coğrafyalara da güzellik ve dinginlik getirebilir.

Güzel bakıldığında ve ilgisiz bırakılmadığında tahmini 1.70 boylarına kadar uzayabilir. Mayısın 3. Haftası gibi çiçeklerini açar ve gören gözlere yeryüzünde cenneti yaşatır.

sevmeyi öğretmek

poyrazkarayel
Bence böyle bir kavram var. Ara sıra kendimde fark ediyorum mesela yanımda sevdiğim birisi varsa belirli aralıklarla dokunarak ya da sözle sevdiğimi belli ediyorum daha çok dokunarak.

Bunu annemin öğrettiğini fark ettim. Mesela biz küçükken gün içinde sürekli sarılıp öpmek rutin haline gelmişti. Büyüyünce savsaklayıp azaltınca da ablamla bana şaka yollu takılarak hatırlatırdı. Bence ailelerin her şeyden önce sevmeyi ve bunu göstermeyi çocukalarına öğretmeleri gerekiyor. İkili ilişkilerin anahtarı gönül işlerinin ise olmazsa olmazıdır çünkü.

büte kalma korkusu

poyrazkarayel
Büte kalma değil de sokakta kalma korkusu sardı beni. 30 haziranda yurt kapanıyormuş. Lütfen bu sıcak yaz aylarında kapınızın önüne yemek su falan koyun da sokakta yaşayan Poyrazlar hayatta kalsın..
2
gri gri
Ahvxhwbwjanxjskakzk
poyrazkarayel poyrazkarayel
E öyle ama dksneksbsj

anneyi üzmek vs istediğin hayat

poyrazkarayel
Kimi insan evli barklı yaşını başını almış bir halde bile ailem ne der bu yaptığımı bilseler beni yadırgarlar mı diye düşünerek tek kurşununu da boşa sıkıyor. 20'li yaşların başına kadar belki bu ikilemin sizi içten içe yiyip bitirmesi olağan karşılanabilir ama nasıl ki anneniz, anneannenizin isteklerine ve dünya görüşüne birebir uymuyorsa siz de bunu yapabilecek özgüvene sahip olmalısınız.

Yoksa korkarım ki içerde yaşayan insanla dışavurulmuş karakter apayrı dünyaları yaşayacak daha da doğrusu "mış gibi" yapacak. Bir kere karşı çıkıp hayır diyebilen insanın sırtı daha da yere gelmez. Bir ömrünüz var izin verin sizin olsun.

Hayat kısa, kuşlar uçuyor..

metroda inenleri beklemeden binmeye çalışmak

poyrazkarayel
Oh ulan be saat 7.00'ye kurdum alarmı mermi gibi uyandım yemin ediyorum. Şimdi hızlı bir duş kahvaltı ve ver elini hastane.
Güzelce kahvaltı yapılır duş alınır püri pak olunur ve metroya binilir. Kulaklıkta hafif güzel bir müzik. Evet kendi müzik klibimi çekiyorum; karşıda oturan kızın var ya üff dibi düşüyor bana, bak bak nasıl kesiyor..

Bir sonraki istasyon 15 Temmuz- Milli İrade..

Evet tamamdır, kendine iyi bak güzellik çünkü bu çocuk hayat kurtarmaya gidiyor. Lab önlüğümü çantama asmıştım inşallah görmüştür de akşam rüyalarına girerim.

Ve kapılar açılırr. Sabriye teyzenin 14 yıldır kayıp olan kızı acaba stüdyomuzda mı dırırı dıt dırırı dın dırır.. Pardon bu vuslatlı bir TV programıydı galiba.

Kapılar açılır da o ne abi ya. Ulan etten duvar örmüşler. Ablacım lan dur hop çekilin lan ben inmeden nasıl bineceksin. Al lan beyinsiz seni. Ulan ne güzel erken uyandık güzel bir gün yaşayacağız stres sahibi olduk yine. Lan senin gibi kulaklığın da var ya. Öf be..

medeniyetsizlik göstergesi şeyler

poyrazkarayel
Öncelikle düğün.. normalde 1 birime yaptığı saçı gelin veya damat diye 8-10 birime yapan fırsatçı aşağılık insanlar. 150-200 hadi olsun 500 metre kare alanı ( belki daha fazladır bilemedim şimdi) 3 saatliğine kiralamak için binlerce çok binlerce lira isteyen şark kurnazları. Sen bize çeyrek takmıştın al sana çeyrek, bak bakalım Nebahat teyzenler ne takmışlar..

insanları mal gibi görüp şu kadar altın takı vereceksiniz yoksa kızımızı vermeyiz diyen "satıcılar" (en kötüsü kızın bunu mantıklı bulması), bilumum iğrenç şekilci adet, istisnasız her düğünde çıkan tatsızlıklar küskünlükler ve nihayet 3 saatin sonunda size uzun yıllar eşlik edecek on binlerce çok on binlerce lira borç. en kötüsü de okumuş ve beyin kıvrımları nispeten fazla olan insanlar bile böyle deli saçması şeylere alet oluyorlar. Sadeliğin ve mantıklı insanların gözünü seveyim.
1
armut armut
Birkaç ay önce ablam evlendi. Ertesi gün boşanma kararı aldı. Ve olaylar kırmızı pazartesi kitabındaki gibi gelişti. O ayrılığın geleceğini herkes görüyordu ama düğün olama kadar engellemeye çalışan olmadı. Ayrılığın nedeni evlenen ablamın damat tarafından hiçbir maddi manevi isteği olmadı. Damat tarafının getireceği takıları damadın annesi önceden kendisi toplamış. Damadın ailesinin taktığı altının ederi ise eski altın zincir bilekliklerden 2 tane kadar ediyor ya da etmiyor. Yani damat tarafından neredeyse hiçbir kuruş alınmayan düğünde (düğün salonu parasına bile ortak olundu, kına nişanda hiçbir ücret ödemediler) damadın ailesi ile para yüzünden kavga çıktı (düğünde takılan tüm altınları ve paraları istediler) Boşanma sonrasında çevremizdeki insanlarla durumu paylaştığımızda gelin tarafının maddi beklentisi olmadığında benzer sorunların yaşandığını gördük. Sosyokültürel olarak gayet de grlişmiş bir aileydi. Ancak ne acı ki ülkemizde geline takılan altın miktarıyla gelinin değeri ölçülür olmuş. Okumuş insanların dahil para için düğün yaptığını ve para için 1 günlük eşinden boşanmaya göze aldığına şahit oldum. Zamanında bunları entry olarak girmeye çekinmiştim fakat bu entry yi görünce altına not olarak düşmeyi istedim. Okuyup cevap vermeseniz de sıkıntı değil. Çok önceden içimde kalanları yazdım.

aşık olmak

poyrazkarayel
Yine burdayım. Birkaç gün ayrı kalacağız normalde bu kadar kısa sürede özlememem lazımdı ama kilometrelerce uzakta olduğunu bilmek özletiyor. Sigara, tiryakisinin aklına vurur ya aynen öyle oluyor gün içinde. Mimikleri kendine has lafları falan döner durur zihnimde, tebessüm ettirir.

Ve düşünüyorum hani onsuz da yaşayabilir miyim yani evet yaşarım ama şöyle bir his var içimde onsuz güzel bir anı yaşasam ona anlatma ihtiyacı hissederim. Güzel bir yer görsem o da o anı yaşasın diye fotoğraflar ona atardım sanırım onsuzken.

İnsan sevdiğini bir başka görürmüş derler de bence bu nesnel; dünyanın en güzel kızı hem kalpsiz hem kalp hırsızı..

ağlarken uyuyakalmak

poyrazkarayel
Çocuklukta olurdu bu o günün işitilen azarı, gerginliğiyle koltuğa yüz üstü yatılır, kollar alın hizasında birleştirilip hıçkıra hıçkıra ağlanırdı. Sonraa.. sonrası yok yani hatırlamıyorsunuz çünkü uyuykalmışsınız ağlarken. Vücut mis gibi deşarj olmuş sanki hiç azar bile işitmemişsiniz. Şimdi de ağlayabilsem de uyuyakalmasam da olur.

sinirlenmeyi ne zaman bıraktınız

poyrazkarayel
bırakmadım çünkü çok güzel bir nimet. Asıl sorun mutlu olmayı ve gülmeyi "iyi" olarak nitelendirip; kızmayı, ağlamayı veya üzülmeyi "kötü" olarak nitelendirmemiz.

Yani aslında bizde olmaması gereken, değer düşüren nitelikler olarak bakmamız. Halbuki hissetmek dünyanın en güzel şeyi. Bana yapılan kötü muamele karşısında üzülmem, gördüğüm bir haksızlığa karşı sinirlenmem insan olduğumu ve yaşadığımı hissettiriyor. Düşünsenize birisi bir hayvana eziyet ediyor ama siz sinirlenip küplere binemiyorsunuz, bu çok kötü olurdu.

Kararında olmak kaydıyla, bünyemizde tahribat yaratmayacak ölçüde her duyguyu o an hakkıyla yaşayıp önümüze bakalım. Aksi takdirde bastırılmış duygular yüzünden bir çok insan ruh sağlığından oluyor.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol