confessions

sokratesla

1. nesil Yazar - Yazar -

  1. toplam entry 325
  2. takipçi 82
  3. puan 17956

hayat

sokratesla
bir insanın hayatta dönüm noktalarından biri, farsça şarkı dinlemeye başlamasıymış, yeni anladım. dünyada yeni renkler, yeni duygular olduğunu hissettiren bir külliyat olduğunu düşünüyorum - hem farsça'nın hem de musikisinin - sizlere de devrimden sonra yazılan ve beni etkileyen dizelerden paylaşmak istiyorum:

“bah ke dsate ghaza baste paye mara
rooz o shab ze galooyam nalle khizato bass
mizanam faryad… harche bada bad
vay az in tufan, vay az in bidad…

yazıklar olsun ki kader benim kollarımı bağlamış
gece gündüz boğazımda hıçkırıklar düğümlenir
feryad ediyorum… bu fırtınanın elinden
aman bu fırtınadan, aman bu adaletsizlikten…”
1
deli dumrul deli dumrul
Katılıyorum sn. Sokratesla devrimden önce iran fars kültürü hele ki müzikleri derya deniz

tanrının varlığını kanıtlayabilir misiniz

sokratesla
kanıtlamak, beynin tamamen mantıkla çalışan bölgeleriyle yapılan, yeterince net sonuçları da varsa toplumun çoğunun onaylaması beklenen durumdur. inançla arasındaki fark ve inanmanın biricikliği de burada saklı bence. tamamen kalben ve kanıtlar olmamasına rağmen inanmak ve inancını kanıtlayamamak…

fakültedeki ilham veren hocalar

sokratesla
ahmet karamercan. biliyorum, kendisinden önce namı yürür stajyerler arasında, vay ahmet hoca şöyle maligndir vay böyle maligndir diye. tanımayan bütün gönüllere bağırarak onu anlatmak istiyorum. ahmet hoca hayatın ta kendisi. sen ona ne verirsen ondan da onu alıyorsun. bilgisi öyle uçsuz bucaksız ki onun ders anlatışı bir okyanusun sabırla bir çeşmeden akması gibi hissettiriyor, bir öğrenciyi 4 saat ayakta tutabiliyor.

evet sen gazli tıplı arkadaşım! ahmet hoca kimilerine acı bir ateş çemberiyken kimilerine gül bahçesidir. sen, sen o gül bahçesi olmaya çalış; çalış ki bu okulda en etkileneceğin ve en donanımlı bir cerrahtan ders dinleyebilme şansını kaybetme.
2
fahri muzdaribi fahri muzdaribi
Göbüt tek atar karamercan anca göz boyar sizinki de boyanmış
sokratesla sokratesla
biraz ofansif bir yorum olmuş sayın fahri muzdaribi. sizin hüseyin hocayı beğenmenizi kimsenin eleştirmesi doğru olmadığı ve hakkı olmadığı gibi, ahmet hocayı beğenmemiz de eleştiri kaynağı olamaz sizin tarafınızdan.

ders çalışma motivasyonu

sokratesla
hocalarımızın takım elbise markalarının bu konuda hiçbir faktörle yarışamayacağı kanaatindeyim :)
3
aoe aoe
Hocam neler var meraktan soruyorum, şurada okulun bitmesine 6 ayım kaldı bi aksilik olmazsa ama herhangi bir hocanın takım elbisesi markasına bakmadım hiç.
sokratesla sokratesla
marka isimleri oarak hatırımda değil hocam ama her pratik derste birileri marka isimleri söyleyerek dolarla satıldığını söylediler çoğunun :/
aoe aoe
Eyvallah hocam sağ olasın

güne bir söz

sokratesla
“cahildim dünyanın rengine kandım.”

renk sözcüğünün farsça'daki yan anlamlarından biri de hîle, düzen, oyun demektir. neşet ertaş'ın bu sözü, bu bilgiden sonra bir kez daha anlam kazanıyor sanırım. kandığımız şey, dünyadaki hîle, hurdaymış meğer.

ne demiş sezen aksu

sokratesla
“her gün bir yere konmak ne güzel
bulanmadan, donmadan akmak ne hoş

dün, dünle beraber gitti cancağızım
şimdi yeni şeyler söylemek lazım”
3
mehlika mehlika
Bu dörtlük benim hayat mottomdur, sn sokratesla lakin sözün asıl sahibi Hz. Mevlana'dır 🙈
sokratesla sokratesla
evett, sonraki beyitlerini de okuyunca insan titriyor sn mehlika. çok sevindim mottonuz olmasına :)
mehlika mehlika
:) :)

dr. duygu dayanır

sokratesla
gazi mezunu olması ve bu özelliğiyle övünmesiyle ilk olarak kalbimizi çalan, sonrasında gerek kibarlığı gerek ise derslerdeki mesleğine saygısı ile birlikte gelen başarısı ile okulumuzun dikkate değer bir histoloji hocası. inşallah bu amfilerden de sizler gibi öğretim üyeleri çıkacak hocam ^_^

sözlüğün eski yazarları

sokratesla
sözlükteki 365. günüm. gerçek anlamda gutfsozluk 1. yılı, harika geçti. birçok fikri bana kazandırdı, kişileri tanısam belki önyargılı bir şekilde yaklaşabileceğim halde. birçok farklı görüş dinlememi sağladı, her biri farklı kapılar açtı gönül dünyamda. bazı yazarların hikayelerine beraber ağladık, bazılarına katıla katıla güldük. tek bildiğim bir şey var ki, hayatta böyle şeyler her zaman olmaz ve bu sözlük, bize böyle güzel bir fırsat tanımış oldu. daha nice yıllara!
3
mandalinasoydumbasucumakoydum mandalinasoydumbasucumakoydum
Ne hoş tesadüf ☺️ Nice bol entry'li yıllara
sokratesla sokratesla
değil mi :) nice yıllarımıza !
ileleualatyr ileleualatyr
Kutlu olsunn 🎈

koku duyusunun zamanda yolculuk yaptırması

sokratesla
babaannemin kemalpaşa tatlısının kokusunu hala unutamam. gurbette yaşayıp yılda birkaç kez ziyaret ettiğimizden, biz giderken hep yapardı. tüm sokak nefis bir kemalpaşa tatlısı kokusuna bürünürdü. çok eskiden vefat eden ve aynı zamanda adaşım olan amcam çok severmiş, öyle derdi hep hikayelerini anlatırken bana. şimdi aynı hikayeleri, viran kalmış evinin bahçesinde yıllardır duran taştan oyuncak ev anlatır her gece. ikisinin de mekanı cennet…
2
ileleualatyr ileleualatyr
Başınız sağ olsun
sokratesla sokratesla
teşekkürler

bir fantezini anlat

sokratesla
istanbul'un rastgele hanlarından birinde yürürken aniden bir müzik çalması, eskilerden bir müzik, sözlerini hatırladığınız. sonra karşıdan gelen kahverengi şapkalı hanımefendiyle göz göze gelip şarkıyı mırıldanmaya başlamanız, dünyanın o müzik devam ettikçe cennete dönüşmesi…

deli olduğumu daha önceden söyleyenler olmuştu, evet.
3
ileleualatyr ileleualatyr
Neden kahverengi :)
lavinia lavinia
nasıl bir şey bu ya ben anlamadım sfnuirnefir
sokratesla sokratesla
en sevdiğim renk kahverengidir de sn ileleualatyr :)

prime

sokratesla
kaliteli yazarlarımızdan birisi. benim için çok anonim kalamamış olsa da fikirleri de, kendisi de hayatımıza iyi ki girdi dediğimiz, entrylerini hak vererek okuduğumuz ender kişilerden biri :)
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol