death note

batmanken
çok çok sonradan izlediğim bi anime. daha önce yazılan entrylere sonuna kadar katılıyorum. ek olarak şunu söyleyebilirim :
misa amane denen kızı izlerken az kalsın kanser olacaktım. yani bir karaktere bu kadar en son alacakaranlıkta bella yı izlerken sinir olmuştum...

(bkz: #4828)

ileleualatyr

selektor yapan yildiz
Öncelikle, bu başlık tematikte kalmış. Çıkaralım.

Tam "aramıza yeni katılmış yazar:)))" gibi bir şey yazacaktım ki 119 entry girmiş Helal olsun. pek yeni katılmış gibi durmuyor. Takdir ettim.

Muhtemelen Egeli olan, ülke sorunlarını iyi gören sözlük yazarı.
1

insanlık dışı uygulamalar

schrodingerin kedisi
ilk dönem bütün bir senenin teorik eğitimini vermeye çalışıp 7-8 haftalık konuları öğrencilerine 2 haftada vermeye çalışan ve öğrencilerin yapmalarını bekleyen, ikinci dönem ise tekrar bütün senenin teorik konularından mesul tutan ve bunun yanında pratik eğitimi de onun yanına sıkıştıran + ikinci dönem yaptığı sınavlarda videolu sistem yapıp sorulara geri dönüşe izin vermeyen bir okul yönetimi düşünün. biraz hayal ürünü gibi ama düşünsenize böyle bir okul varmış. ne gaddarca bir uygulama olurdu! çok şükür hocalarımız bizleri seviyor ve geleceğin hekim adaylarına saygı duyuyor da böyle insan dışı bir muameleyle karşılaşmıyoruz. sağ olsunlar
2

bu hafta aldığınız sizi mutlu eden mesajlar

armut
Liseden bir arkadaşım "armut beraber yürüyelim mi müsaitsen?" diye mesaj atmıştı. Pazartesi günü aldığım İlk mesajından sonraki her gün " beraber yürüyelim mi?" diye mesaj atmaya devam etti. Kendisi ile bir önceki buluşmamızda 2020 yılının beni çok fazla kez yalnız kalmaya ittiğini anlatmıştım. Normalde konuşmayı, kafa ütülemeyi seven birisiyim. Lakin geçtiğimiz yıl iyice içime kapanmıştım sevgili yazarlar. Beni böyle gören arkadaşımın, ona tek bir mesaj atmasam dahi her gün aynı saatte beni dışarıya çağırması beni inanılmaz mutlu etti. 2020'de üzülmemi sağlayan herkese karşılık beni çok mutlu eden herkesin farkına vardım.

dönmeyecek birini beklemek

highwaytohell
kendimize yaptığımız haksızlıktır;kendimizi hırpalamaktır,üzmektir.belki de kendi hayatımızdan çalmaktır.hiç üzülmeyelim demiyorum.üzülelim tabii ki.yoksa o üzülmediğimiz şeyler olmadık yerde boğazımızın düğüm düğüm olmasına,burnumuzun direğinin sızlamasına sebep olur.daha büyük dalgalar şeklinde çarpar ruhumuza.fakat belli bir yerden sonra da devam etmeyi bilmek gerekir.

doktor ve hastane dizisi klişeleri

necdetersoz
doktorların ön planda olduğu hastane temalı dizilerde meydâna gelen, yarı hatâlı yarı abartılı, bâzen bu ne alâka şimdi diyebileceğiniz olay ve durumlardır.

seyircinin ilgisini çektiğinden mi bilinmez asistol'e defi ile çakmak ve arkasına hastanın asistolden bir anda geri gelmesi buna bir örnek :))
1

tek çocuk olmak

armut
Çocukluğun getirdiği ihtiyaçla sık sık dilediğim şeydi. Aileler asla kabul etmese de her çocukta sevgi bölünüyor. Maddi imkanlar zaten bölünüyor. Tek çocuk olan arkadaşlarımın üstüne titreyen ebeveylerini görüyordum, çocuklar istemeden her şeyleri alınıyordu. Sosyal ve özgüvenli oluyorlardı. Çünkü aileleri küçük yaşlarından itibaren sosyal ortamlardaki başarıları dahil pek çok şeye el atıyordu. Ben ise pısırık bir çocuktum. Zaten çalışan ailemin bana özel ayırabileceği fazla zaman yoktu. Tek çocuk olanların aileleri sık sık okula geldiği için sınıfta bir problem olduğunda hoca onlara kızamıyordu. Azarı ben işitiyordum hem de ailemle paylaşacak zamanım yoktu. Fakat yaşım ilerledikçe düşüncelerim değişti. Tek çocuk ebeveynleri gözüme sıkıcı derecede ilgili gelmeye başladı. Toplu yaşam alanlarına dahil olan tek çocukların yer yer bocaladığını gördüm. Sosyal ortamlarında aileleri yapıcı bir etken olduğu için erişkin yaşa ulaşan tek çocukların sosyal başarısızlıkları sonucunda özgüven kırılması yaşadıklarını fark ettim. Benim için zamanla kazanılan sosyal beceriler onlarda doğuştan var gibiydi. Ama doğuştan gelen becerileri zamanla zedelenip değişime uğruyordu. Yine de tüm eksilere rağmen tek çocuk olmanın hayat için büyük bir avantaj olduğunun farkındayım.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol